Lajme

Baldosat gjejnë sasinë “më të madhe” të monedhave romake në Spanjë


Një sasi monedhash romake është zbuluar nga një baldosë në Spanjë.

Më pas ishte banori vendas, Roberto García, i cili i gjeti monedhat teksa po ecte.

Bëhet fjalë për 209 monedha, prejardhja e të cilave mund të jetë nga të paktën tri vende të ndryshme.

Monedhat datojnë midis shekujve të III-të dhe të V-të të erës sonë (pas Krishtit).

Disa prej tyre mbajnë shenjën e një nenexhiku në Londër dhe në Antioki, në jug të Turqisë Qendrore në provincën Hatay, e cila ishte nën sundimin grek.

Monedhat janë gjetur në shpellën “La Cuesta në Berció”, afër Grado, në rajonin bregdetar verior.

Baldosat jetojnë nëpër manaferra. Ato ushqehen me krimba dhe zvarranikë.

Me sa duket, nga mungesa e ushqimit, ato kanë gërmuar më thellë.

Arkeologët zbuluan që ishin baldosat, të cilat i gjetën monedhat. Te disa prej tyre shqyheshin shenjat e gërvishtjeve. Disa prej tyre në fakt ishin brenda vetë strofkës.

Deri tani nuk dihet vlera e tyre e vërtetë e monedhave.

Ata besojnë se 209 monedhat, që “i gjetën” baldosat, ishin vetëm maja e ajsbergut.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore