Film

“Bad Boys 4” është një film hit, por kinematë kanë nevojë për rritje të gjenerimit të të ardhurave


“Bad Boys: Ride or Die” i dha arkës një tronditje dëshpërimisht të nevojshme, por filmi katërkëndor i komedisë aksion nuk mund ta shpëtojë vetë sezonin e verës.

Edhe pse filmi me djemtë e rinj, që ribashkoi Will Smith dhe Martin Lawrence si policët e Miami, arritën në fundin më të lartë të pritshmërive me 56 milionë dollarë në shitjet e biletave të brendshme, deficiti nga viti në ditë u rrit në fakt më i theksuar.

Duke shkuar në fundjavë, shitjet e biletave ishin 24% pas vitit 2023 dhe tani të ardhurat e përgjithshme po mbeten me 26% sipas Comscore.

“Bad Boys 4” nuk është fajtor për rënien; analistët besojnë se është mungesa e entuziazmit për tituj të tjerë në treg.

Katër nga pesë publikimet e tjera më të mira janë – filmi i animuar “The Garfield Movie” (10 milionë dollarë), komedia fantastike “IF” (8 milionë dollarë), thrilleri mbinatyror “The Watchers” (7.4 milionë dollarë) dhe “Kingdom of the Planet of the Apes” (5.4 milionë dollarë).

Dy prej këtyre filmave, “IF” dhe “Kingdom of the Planet of the Apes” janë shfaqur në kinema për respektivisht katër dhe pesë fundjavë.

Pra, krahasimet me të njëjtën fundjavë të verës 2023 janë të vështira sepse disa filma po shisnin bileta në mënyrë aktive: “Transformers: Rise of the Beasts” kryesoi arkën me 61 milionë dollarë, ndërsa “Spider-Man: Across the Spider-Verse” mblodhi 55.5 milionë dollarë në daljen e tij të dytë dhe “The Little Mermaid” shtoi 23.1 milionë dollarë në fundjavën e tretë të publikimit.

“Guardians of the Galaxy Vol. 3” dhe “The Boogeyman”, janë titujt e tjerë në pesëshen e parë, secili solli rreth 7 milionë dollarë.

“Thjesht nuk kishte mjaft kuaj fuqi kolektive për të lëvizur gjilpërën kundrejt krahasimeve shumë të vështira të një viti më parë”, thotë analisti i lartë i Comscore, Paul Dergarabedian.

Në përgjithësi, ka qenë një verë jashtëzakonisht e ngadaltë me filma të suksesshëm me buxhet të madh si komedia e aksionit të Universal “The Fall Guy” (85 milionë dollarë në vend; 165 milionë dollarë në mbarë botën) dhe prequel-i fantastiko-shkencor i Warner Bros, “Furiosa: A Mad Max Saga” (58 dollarë) milion në vend; 144.4 milionë dollarë në nivel global) duke rënë poshtë pritshmërive.

Grevat e dyfishta të punëtorëve të vitit të kaluar janë pjesërisht fajtore për verën e shtypur të këtij viti.

Kjo për shkak se shumë filma të mëdhenj u shtynë deri në vitin 2025 dhe më vonë pasi Hollivudi u mbyll efektivisht për muaj të tërë.

“Ne nuk e kemi rimbushur ende orarin e publikimit”, tha David A. Gross i firmës konsulente filmike Franchise Entertainment Research.

“Do të marrë kohë”, shtoi ai.

Nuk ka domosdoshmërisht fuqi në numra.

Megjithëse vëllimi i publikimeve të reja ka rënë nga verat para pandemisë, është i barabartë me të ardhurat e vitit të kaluar nga maji deri më 9 qershor.

Kishte 18 oferta të reja në këtë pikë në vitin 2019, krahasuar me 12 në vitin 2023 dhe në vitin  2024.

“Megjithatë këtë verë sezoni është 35% prapa atij të vitit të kaluar”, sipas Comscore.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore