Jetesë & Stil

Babai i Lady Gagas bënë fushatë kundër emigrantëve të padisiplinuar në lagjen e tij


Babai i këngëtares, Lady Gaga, Joe Germanotta është në ballë të një fushate kundër emigrantëve të çrregullt që banojnë pranë rezidencës dhe restorantit të tij në Upper West Side.

Ai ankohet se këta individë po përmbytin lagjen me një fluks të pandërprerë prostitutash dhe sjellje të tjera të padëshiruara.

“Nëse do të ishte kështu kur vajzat e mia po rriteshin, unë nuk do të jetoja në Nju Jork”, tha Germanotta për New York Post, transmeton AlbanianPost.

Për 35 vitet e fundit, Germanotta ka jetuar në ndërtesën The Pythian në West 70th Street, ku ka rritur dy vajzat e tij, duke përfshirë këngëtaren e njohur të “Born This Way”.

Për më tepër, ai krijoi një restorant në afërsi në vitin 2012.

Përafërsisht gjashtë javë më parë, qyteti iu nënshtrua një transformimi të matur dhe të shpejtë të Hotelit Stratford Arms, i cili ndodhet pranë rezidencës së Germanotta-s.

Dikur një objekt strehimi për Akademinë Amerikane të Muzikës dhe Dramës (AMDA), hoteli tani është ripërdorur si një strehë për migrantë të shumtë.

“Ishte një operacion vjedhurazi. Ata u futën me autobus në mes të natës, si kur i fluturuan në Westchester, ata nuk donin që askush të dinte se çfarë po ndodhte”, shtoi Germanotta.

“Ishte gjithçka mjaft e shpejtë”, tha tutje ai.

Që nga ardhja e emigrantëve, pronari i restorantit ka vërejtur një rënie të cilësisë së jetës së lagjes.

Mbledhjet spontane në rrugë jashtë hotelit shtrihen deri në orët e para, të shoqëruara me raste prostitucioni.

Fëmijët u nënshtrohen përparimeve të padëshiruara dhe funksionimi i pamatur i biçikletave elektronike dhe moto-skuterëve në rrugët me një drejtim ka shkaktuar shqetësime.

“Në mëngjes, ju shihni prostituta që dalin nga ndërtesa”, vuri në dukje Germanotta.

“Pjesa më e keqe është gjatë natës. Zhurma. Fillon rreth orës 10 dhe do të zgjasë deri në katër të mëngjesit. Duke luajtur muzikë dhe duke garuar me motoçikleta lart e poshtë rrugëve”, tha ai tutje.

“Nuk e kam problem t’i kem atje. Ata do të jenë atje për tre vjet. Kjo ishte kontrata, e kuptoj. Por të paktën menaxhojeni. Vendosni sigurinë e duhur, keni një prani policie dhe një kod sjelljeje”, ka përfunduar ai.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore