Jetesë & Stil

Babai i Britney Spears, Jamie Spears, akuzon këngëtaren për zvarritje të gjyqit të tyre në vazhdim mbi konservatorin e saj


Mosmarrëveshja e gjatë e këngëtares Britney Spears dhe babait të saj Jamie Spears si pasojë e konservatorit të saj vazhdon ende vite pas përfundimit të marrëveshjes në vitin 2021.

Jamie, 71 vjeç, shkruan në dosjet ligjore të siguruara nga The Blast, transmeton AlbanianPost, se vajza e tij, 41 vjeçe, ka përdorur taktika për të nxjerrë çështjen.

Ai i kërkoi gjykatësit që mbikëqyr çështjen që të mos lejojë pezullimin e çështjes, gjë që mund të çojë në një vazhdimësi që do të shtynte fillimin e gjykimit deri në një datë të mëvonshme.

Britney – e cila pretendoi se ishte e detyruar të hiqte dorë nga ‘liria’ e saj në mënyrë që të shihte fëmijët e saj ndërsa ishte nën kujdestari – është gati të fillojë seancat e ndërmjetësimit me babanë e saj më vonë këtë muaj.

“Nuk ka asnjë arsye për të pezulluar asnjë pjesë të çështjes (siç pranoi Gjykata në seancën dëgjimore të 5 janarit 2024) dhe sigurisht nuk ka asnjë bazë për të qëndruar në informim ose ndonjë aktivitet tjetër që në çfarëdo mënyre lidhet me caktimin e mocionit të gjykimit të përmbledhur në pritje të Jamie për seancë dëgjimore më 12 prill 2024”, shkruan ekipi ligjor i Spears në dosjen e tyre të fundit.

Jamie tregoi se ai dhe Britney nuk kishin gjasa të zgjidhnin çështjet e tyre pasi kishin kaluar më shumë se dy vjet pa arritur një marrëveshje.

“Palët kanë pasur muaj për të diskutuar zgjidhjen. Ata nuk janë vendosur. Imponimi i një qëndrimi thjesht sepse ka një meditim të 23 shkurtit të vitit 2024, duket e sigurt se do të rezultojë në një vazhdim prove nëse palët nuk vendosen për ndërmjetësim”, vazhdoi ai.

Peticioni thekson gjithashtu se ish-konservatori i Britney-t paraqiti peticionin e tij për urdhrin që lejon dhe miraton pagesën e kompensimit për kujdestarin dhe avokatët për konservatore dhe rimbursimin e kostove gati tre vjet më parë në mars të vitit 2021.

Peticioni ishte një kërkesë që Britney të paguante tarifat e tij ligjore për betejën e konservatorit, por deri më tani këngëtarja “Toxic” dhe avokati i saj Mathew Rosengart kanë rezistuar për të paguar shpenzimet e Jamie.

Kërkesa e tij pritet të marrë zgjidhje kur të fillojë gjykimi në qershor të këtij viti.

Ekipi i Spears vazhdoi dosjen duke akuzuar Britney-n për “përpjekje të vazhdueshme për të vonuar” fillimin e gjyqit.

Ata dukej se pretendonin se ekipi i saj ligjor po paraqiste mocione joserioze, vetëm për të mos ndjekur kur të vinte koha.

“Gjykata i paralajmëroi palët se nuk do ta vazhdojë gjykimin. Palët kanë kaluar tashmë një muaj duke pritur për meditim dhe në pritje të vendimeve për mosmarrëveshjet e pazgjidhura të zbulimeve”, thuhet në dokumente.

“Çdo ditë është kritike për të siguruar që çështja të vazhdojë të përparojë dhe të jetë gati për gjykim pa pasur nevojë për vazhdim. Prandaj, Jamie kërkon që Gjykata të mos e lërë këtë veprim në pritje të ndërmjetësimit të ardhshëm dhe të ruajë datat e qëndrueshme të gjykimit”, thuhet tutje aty.

Edhe pse Jamie mund të dëshirojë thjesht të mbyllë gjyqin pasi konservatori ka përfunduar tashmë prej vitesh, ai gjithashtu ka stimuj financiarë për të parandaluar vonesat, pasi faturat e tij ndaj avokatit të shtrenjtë ligjor do të rriten sa më gjatë të vazhdojnë procedurat.

Kjo mund ta godasë atë veçanërisht rëndë, pasi Spears dhe Rosengart i kanë rezistuar kërkesave të tij që ajo të mbulonte tarifat e tij ligjore.

Në një deklaratë që dha në gjykatë pak para përfundimit të konservatorit të saj, Britney akuzoi marrëveshjen se e pengonte të martohej me të dashurin e saj të atëhershëm Sam Asghari.

Britney tha gjithashtu se asaj iu mohuan akte të thjeshta pavarësie, si llejimi për të drejtuar makinën e saj.

Në librin e saj me kujtime “The Woman In Me”, i cili u publikua në tetor të vitit të kaluar, Spears ndau pretendimet se babai i saj e quajti atë “të trashë” dhe e akuzoi atë dhe bashkëpunëtorët e tij se “kishin kontroll mbi trupin tim dhe paratë e saj” për 13 vjet, si dhe se e bëri atë “të ndihej e sëmurë”.

Ajo gjithashtu ka akuzuar të atin se është pasuruar nga pasuria e saj.

Britney gjithashtu akuzoi nënën e saj Lynne Spears dhe motrën e saj më të vogël Jamie Lynn Spears se jetonin nga konservatori, megjithëse ajo e ka ndrequr disi marrëdhënien e saj me to në vitet e mëvonshme.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore