Lajme

Azerbajxhani thotë se Franca po shtron terrenin për një luftë të re rajonale, duke armatosur Armeninë


Presidenti i Azerbajxhanit, Ilham Aliyev, akuzoi të martën Francën se po krijon kushte për një luftë të re në Kaukazin e Jugut, duke i furnizuar Armeninë me armë.

Franca tha muajin e kaluar se kishte rënë dakord për kontrata të reja për furnizimin me pajisje ushtarake për Armeninë.

“Franca destabilizon jo vetëm kolonitë e saj të kaluara dhe të tashme, por edhe rajonin tonë, Kaukazin e Jugut, duke mbështetur tendencat separatiste dhe separatistët,” tha Aliyev në një konferencë mbi dekolonizimin në kryeqytetin e Azerbajxhanit, Baku.

“Duke armatosur Armeninë, ajo zbaton një politikë militariste, inkurajon forcat revanshiste në Armeni dhe përgatit terrenin për fillimin e luftërave të reja në rajonin tonë”.

Nuk pati asnjë reagim të menjëhershëm nga Parisi për komentet e tij.

Baku dhe Jerevani kanë zhvilluar dy luftëra në tre dekadat e fundit, por Aliyev shënoi një fitore të madhe në shtator duke rimarrë rajonin e Karabakut të Azerbajxhanit, ku armenët etnikë kishin gëzuar de fakto pavarësinë që nga fillimi i viteve 1990. Më shumë se 100 mijë prej tyre kanë ikur në Armeni.

Azerbajxhani tani është në një pozicion të fortë për të siguruar një marrëveshje paqeje të favorshme me Armeninë dhe ka marrë një linjë gjithnjë e më të ashpër ndaj vendeve perëndimore, veçanërisht Francës dhe Shteteve të Bashkuara, të cilat kanë komunitete të mëdha etnike armene dhe kanë qenë simpatike ndaj Jerevanit.

Një burim diplomatik francez tha javën e kaluar se Franca i kishte kërkuar Bakut sqarime pasi njësia e saj e mbrojtjes kibernetike zbuloi një fushatë dezinformimi që buronte nga Azerbajxhani që synonte të minonte kapacitetin e Parisit për të mbajtur Lojërat Olimpike të vitit të ardhshëm.

Duke theksuar përkeqësimin e marrëdhënieve, Aliyev tha në fjalimin e së martës se Franca ishte përgjegjëse për “shumicën e krimeve të përgjakshme në historinë koloniale të njerëzimit”.

Shqetësimet

Një diplomat evropian shprehu shqetësimin se Azerbajxhani, pasi të rimarrë rajonin e Karabakut, mund të përpiqet të pushtojë territorin në Armeninë jugore me qëllim të hapjes së një korridori në enklavën e tij të Nakhçivanit, i cili kufizohet me Turqinë, Iranin dhe Armeninë.

“Ne jemi vërtet të shqetësuar për integritetin territorial të Armenisë”, tha diplomati për agjencinë e lajmeve Reuters.

Azerbajxhani thotë se shqetësimet e tilla janë të pabaza dhe se po punon me Iranin për krijimin e një korridori transporti për në Nakhchivan nëpër territorin iranian.

Këshilltari presidencial i Azerbajxhanit, Hikmet Hajiyev, i tha Reuters se Baku dëshiron bisedime dypalëshe paqeje me Armeninë dhe beson se ata mund të arrijnë një marrëveshje shpejt pa nevojën e ndërmjetësimit perëndimor.

“Një marrëveshje paqeje nuk është fizikë bërthamore. Nëse ka vullnet të mirë, parimet themelore të një marrëveshjeje paqeje mund të përpunohen brenda një kohe të shkurtër,” tha ai.

Lidhur me çështjen e përfshirjes perëndimore, ai shtoi: “Ne kemi nevojë për paqe në rajonin tonë, jo në Washington, Paris apo Bruksel”.

Vitet e ndërmjetësimit nga Bashkimi Evropian, Shtetet e Bashkuara dhe Rusia nuk kanë arritur që Armenia dhe Azerbajxhani të nënshkruajnë një marrëveshje paqeje. Ata ende nuk kanë rënë dakord për demarkacionin e kufirit të tyre të përbashkët, i cili mbetet i mbyllur dhe shumë i militarizuar. Përleshjet kufitare, shpesh fatale, mbeten një dukuri e rregullt.

Azerbajxhani, i cili ka lidhje të ngushta me Turqinë, në muajt e fundit është tërhequr vazhdimisht nga bisedimet e paqes të ndërmjetësuara nga SHBA-ja dhe BE-ja, të cilat i ka akuzuar për paragjykim pro-armen.

Kryeministri armen, Nikol Pashinyan, këtë javë vlerësoi BE-në për ndihmën për të afruar një marrëveshje paqeje, por tha se të dy palët ende “flisnin gjuhë të ndryshme diplomatike”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore