Lajme

Azerbajxhani akuzohet për shtypje mediatike përpara se të presë Cop29


Qeveria e Azerbajxhanit është akuzuar për goditjen e medias dhe aktivizmit të shoqërisë civile përpara se vendi të organizojë bisedimet e rëndësishme të OKB-së për klimën më vonë këtë vit.

Human Rights Watch ka gjetur të paktën 25 raste të arrestimit ose dënimit të gazetarëve dhe aktivistëve gjatë vitit të kaluar, pothuajse të gjithë prej të cilëve mbeten në paraburgim.

Shumë aktivistë dhe grupe të shoqërisë civile kanë folur për shqetësimet e tyre se avokimi i klimës po mbytej në mes të një shtypjeje mediatike.

Azerbajxhani do të presë samitin e OKB-së për klimën Cop29 gjatë dy javëve në nëntor, kur afro 200 qeveri, duke përfshirë dhjetëra krerë shtetesh, pritet të hartojnë një qasje të re globale për sigurimin e fondeve të nevojshme për të trajtuar krizën klimatike.

Azerbajxhani, një shtet autoritar ku liritë e medias dhe qytetare janë të kufizuara, konsiderohet si një nga vendet më të korruptuara në botë, duke u renditur në vendin e 154 nga 180 shtete në një renditje nga Transparency International vitin e kaluar.

Ka pak opozitë politike efektive dhe presidenti, Ilham Aliyev, fitoi më shumë se 92% të votave në zgjedhjet e shkurtit për të marrë një mandat të pestë radhazi. Babai i tij ishte Heydar Aliyev, i cili udhëhoqi vendin nën sundimin sovjetik dhe u vendos si president pas një grusht shteti ushtarak në 1993 pas shpërbërjes së bllokut lindor.

Azerbajxhani akuzohet gjithashtu për mbajtjen e të burgosurve politikë. Një luftë me Armeninë fqinje vitin e kaluar për rajonin e diskutueshëm të Nagorno-Karabakut përfundoi me 100 mijë njerëz të zhvendosur nga shtëpitë e tyre.

Një nga këshilltarët kryesorë të Aliyev tha disa javë më parë se qeveria synonte ta bënte Cop29 një “Polic të paqes” dhe të bënte thirrje për një armëpushim të policëve në të cilin armiqësitë do të pezulloheshin në mbarë botën për kohëzgjatjen e bisedimeve.

Aktivistët ngritën shqetësimet e tyre në një takim të qeverive para Cop29 në Bon, ku bazohet sekretariati për Konventën Kuadër të OKB-së për Ndryshimet Klimatike (UNFCCC).

Zyrtarë nga e gjithë bota janë në mes të dy javëve të takimeve për të diskutuar çështjet kryesore që do të mbizotërojnë samitin e Cop29, duke përfshirë pyetjen e shqetësuar se si të sigurohet financa e mjaftueshme për të ndihmuar botën në zhvillim të ulë emetimet e gazeve serrë dhe të përballet me ndikimet e ngrohjes globale.

Një protestë u mbajt në hyrje të bisedimeve të Bonit të premten në mbrëmje – në mes të diskutimeve – duke kërkuar lirimin e 23 të burgosurve politikë armenë të mbajtur në Azerbajxhan. Disa protestues akuzuan qeverinë për gjenocid.

Myrto Tilianaki, një avokate e lartë mjedisore në Human Rights Watch, theksoi rastin e Anar Mammadli, një anëtar i rrjetit Human Rights Houses, i cili u arrestua më 29 prill me akuza për kontrabandë. Ai është themelues i Iniciativës për Klimën e Drejtësisë, e cila synon të përdorë Cop29 për të nxitur drejtësinë mjedisore në Azerbajxhan.

Ibad Bayramov po bën fushatë për lirimin e babait të tij, Gubad Ibadoghlu, një studiues në Shkollën Ekonomike të Londrës dhe aktivist për të drejtat civile, i cili u burgos verën e kaluar dhe shëndeti i të cilit është përkeqësuar rëndë, duke kërkuar trajtim urgjent mjekësor për të cilin familja e tij thotë se ai është. duke mos marrë.

Bayramov tha: “Cop29 i jep legjitimitet në skenën botërore burgosjes së paligjshme të babait tim nga qeveria. Ndërsa shëndeti i tij është përkeqësuar në nivele ekstreme, qeveritë perëndimore vazhdojnë të takohen çdo javë me homologët e tyre nga Azerbajxhani në lidhje me Cop29. Përparim domethënës në ndryshimin e klimës nuk mund të arrihet në një vend ku individë si babai im burgosen dhe torturohen për të folur”.

Paul Polman, një ish-CEO i Unilever, i cili tani bën fushatë për çështjet e klimës dhe të drejtave të njeriut, tha se donte të përdorte Cop29 si një mundësi për komunitetin ndërkombëtar për të folur për trajtimin e të burgosurve nga Azerbajxhani, për të cilin ai ka shqetësime serioze.

“Shpresoj që Cop29 mund të përdoret si hapje”, tha ai.

“Por është e tmerrshme që të drejtat e njeriut nuk kanë qenë në rendin e ditës. Pas Cop29, nuk do të ketë një qendër të vëmendjes në rekordin e Azerbajxhanit”.

Qeveria e Azerbajxhanit ka hedhur poshtë pretendimet e aktivistëve.

Një zëdhënës tha: “Ne kundërshtojmë plotësisht pretendimet për një goditje kundër aktivistëve të të drejtave të njeriut dhe gazetarëve në Azerbajxhan. Askush nuk persekutohet në Azerbajxhan për shkak të bindjeve apo aktiviteteve politike”.

Presidenca e Azerbajxhanit pason dy policë të tjerë të njëpasnjëshëm – termi qëndron për konferencën e palëve, sipas UNFCCC, traktati mëmë i 1992 për marrëveshjen e Parisit – në vende me liderë autoritarë dhe të dhëna të dobëta për të drejtat e njeriut: Emiratet e Bashkuara Arabe pritën Cop28 në Dubai vitin e kaluar, ku protestat ishin të heshtura dhe Egjipti priti Cop27 në 2022.

OKB-ja garanton njëfarë lirie të shprehjes për protestuesit brenda kufijve të Policit gjatë dy javëve që zhvillohet, por ka pak ndikim në sjelljen e nikoqirëve jashtë zonave të saj.

Marrë nga The Guardian, përshtatur për Albanian Post

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore