Lajme

Avokatët e Julian Assange padisin CIA-n për spiunazh


Avokatët e themeluesit të WikiLeaks, Julian Assange po padisin Agjencinë Qendrore të Inteligjencës së SHBA-ve dhe ish-drejtorin e saj Mike Pompeo.

Përmes një padie të paraqitur në një gjykatë të qarkut të New York-ut të hënën, ata pretendojnë se agjencia regjistroi bisedat e tyre dhe kopjoi të dhënat nga telefonat dhe kompjuterët e tyre.

Avokatët, së bashku me dy gazetarë që iu bashkuan padisë, janë amerikanë dhe pretendojnë se CIA ka shkelur mbrojtjen e tyre kushtetuese të SHBA-ve për diskutime konfidenciale me Assange, i cili është australian.

Padia pretendon se CIA ka punuar me një firmë sigurie të kontraktuar nga ambasada e Ekuadorit në Londër, ku Assange jetonte në atë kohë, për të spiunuar themeluesin e WikiLeaks, avokatët e tij, gazetarët dhe të tjerët që ai takoi.

Assange po përballet me ekstradimin nga Britania në SHBA, ku ai akuzohet për shkelje të Aktit të spiunazhit të SHBA-ve duke publikuar dosje ushtarake dhe diplomatike amerikane në vitin 2010 në lidhje me luftërat në Afganistan dhe Irak.

Robert Boyle, një avokat i New Jorkut që përfaqëson paditësit, tha se spiunimi i supozuar mbi avokatët e Assange do të thotë se e drejta e themeluesit të WikiLeaks për një gjyq të drejtë është “tashmë e njollosur, nëse jo e shkatërruar”.

“Duhet të ketë sanksione, madje deri në heqjen e këtyre akuzave, ose tërheqjen e një kërkese për ekstradim”, u tha Boyle gazetarëve.

Padia u ngrit nga avokatët Margaret Ratner Kunstler dhe Deborah Hrbek, dhe gazetarët Charles Glass dhe John Goetz.

Ata të gjithë e vizituan Assange-n ndërsa ai jetonte brenda ambasadës ekuadoriane në Londër nën azil politik, që kur ishte tërhequr.

Padia përmend si të pandehur CIA-n, ish-drejtorin e CIA-s dhe ish-sekretarin amerikan të shtetit Pompeo dhe firmën e sigurisë Undercover Global.

Padia pretendon se Undercover Global, e cila kishte një kontratë sigurie me ambasadën, fshiu informacionin në pajisjet e tyre elektronike, duke përfshirë komunikimet me Assange, dhe ia dha CIA-s.

Përveç kësaj, ajo vendosi mikrofona rreth ambasadës dhe dërgoi regjistrime, si dhe pamje nga kamerat e sigurisë, në CIA, pretendon padia.

Kjo, pretendojnë avokatët, ka shkelur mbrojtjen e privatësisë për qytetarët amerikanë.

Assange është në pritje të një vendimi mbi apelin e tij ndaj urdhrit të ekstradimit britanik në SHBA.

Akuzat me të cilat ai përballet mund të sjellin një dënim deri në 175 vjet burg.

Padia pretendon se ndërsa Undercover Global kontrollonte sigurinë në ambasadë, çdo vizitor duhej të linte pajisjet e tyre elektronike tek roja përpara se të shihte Assange.

Marrë nga The Guardian, përshtatur për Albanian Post

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore