Euro 2024

Austria merr fitoren e parë të EURO 2024, me rezultat bindës ndaj Polonisë

Austria e Ralf Rangnick mori fitoren e parë në UEFA Euro 2024, me një ndeshje bindëse 3-1 kundër rivalëve të Grupit D, Polonisë në Berlin, teksa Das Team zgjeroi rekordin e tyre mbresëlënës në tetë paraqitje të pamposhtura nga nëntë të fundit.

Pavarësisht se humbja e tyre e pritshme në ditën e parë të ndeshjes ndaj Francës ishte fatkeqe në natyrë, të gjithë sytë ishin te një palë austriake që e dinte se humbja nuk ishte një opsion për aspiratat e tyre për përparim.

Skuadra e Rangnick vazhdoi aty ku e lanë kundër Francës dhe austriakët u shpërblyen për dominimin e tyre të hershëm me golin e parë.

Duke fituar një metër në shenjën e tij, goditja me kokë e Gernot Trauner lundroi përtej Wojciech Szczęsny në cepin e sipërm të rrjetës së Polonisë, pasi u asistua nga Phil Mwene.

Por njësoj si hapja e tyre në grup kundër Francës, një portë e paprekur do t’i shmangej sërish Austrisë, me Poloninë që rrëmbeu golin e barazimit në mes të pjesës së parë.

Goli erdhi pas një periudhe të vazhdueshme presioni nga Polonia, me Krzysztof Piątek, njeriun e duhur për të drejtuar në rrjetë një top brenda zonës së penalltisë. Ishte një ndjenjë e njohur për Piątek, i cili shënoi 13 herë në Olympiastadion për Hertha Berlin.

E shtangur nga goli i barazimit të Polonisë, Austria nuk arriti të gjente ritmin e saj në pjesën e dytë, por e tillë si është cilësia brenda radhëve të Das Team, lojtarët e Rangnick mundën të rikthejnë epërsinë vetëm pas minutës së 60-ë.

Duke ardhur me një lëvizje të rregullt të ekipit, ishte Christoph Baumgartner ai që dha prekjen e fundit, me mesfushorin që i dha një vështrim Szczęsny-t, përpara se ta zhyste topin në këndin e largët.

Rezultati u mbyll pas 10 minutash, kur një vrapim nga Marcel Sabitzer e detyroi Szczęsny-n në një faull, me arbitrin Halil Umut Meler që nuk pati zgjidhje tjetër veçse të tregojë pikën e bardhë të penalltisë.

Portieri i Polonisë nuk ishte në gjendje të korrigjohej, me Marko Arnautoviçin që shënoi një goditje të sigurt nga pika e 11-metrave, duke mbajtur gjallë shpresat e Austrisë për përparim, ndërkohë që shkatërroi Poloninë, pasi ata dështuan në mënyrë spektakolare për të ndërtuar barazimin e tyre të mëparshëm.