Sport

Australian Open: Babai i Djokovic pozon me flamurin që ka fytyrën e Putin


Novak dhe Srdjan Djokovic. Photo: Getty Images

Babai i Novak Djokovic është paralajmëruar për sjelljen e tij në të ardhmen pasi shkaktoi zemërim në Australian Open duke pozuar me një flamur rus që kishte fytyrën e Vladimir Putin-it në të.

Zyrtarët e turneut u detyruan të lëshojnë një deklaratë pasi një video u shfaq në një kanal pro-rus në YouTube që tregon veprimet e pamatura të prindit të yllit serb.

Menjëherë pasi Djokovic arriti në gjysmëfinale të enjten mbrëma, babai i tij u përzie me tifozët duke deklaruar mbështetjen e tyre për Rusinë, me policinë dhe Tenis Australian që konfirmuan se katër spektatorë u dëbuan nga Melbourne Park.

Rregulloret e hyrjes në Australian Open ndalojnë shprehimisht çdo flamur në mbështetje të Rusisë ose Bjellorusisë.

Babai i Djokovic shfaqet duke u përshëndetur ngrohtësisht nga fansat e djalit të tij dhe ai duket se thotë diçka mbështetëse përpara se të largohej.

Vetë lojtari është përpjekur dëshpërimisht të shmangë polemika që kur mbërriti në Australi për t’u fokusuar në përpjekjet e tij për titull, ndërsa përgatitet të takohet me amerikanin Tommy Paul në gjysmëfinale të premten.

Padashur apo jo, të mërkurën ai mund të shihej duke nënshkruar diçka për një burrë që më parë kishte veshur një bluzë “Z”.

“Z” është bërë logoja e improvizuar e pushtuesve rusë të Ukrainës. Kjo bëri që Tenis Australia të vihej në siklet dhe të lëshonte një paralajmërim në një turne ku lojtarët nga kombet agresore mbeten ende brenda.

“Një grup i vogël njerëzish shfaqën flamuj dhe simbole të papërshtatshme dhe kërcënuan rojet e sigurisë pas një ndeshjeje të mërkurën mbrëma dhe u dëbuan”, thuhej në të.

“Lojtarët dhe skuadrat e tyre janë informuar dhe kujtuar për politikën e ngjarjes në lidhje me flamujt dhe simbolet. Ne vazhdojmë të punojmë ngushtë me agjensitë e sigurisë dhe zbatimit të ligjit”, thuhet në deklaratë.

Një fraksion i tifozëve serbë në Melbourne Park kanë qenë të etur për të demonstruar lidhjen e tyre me Rusinë, pavarësisht nga kostoja masive njerëzore e pushtimit të Ukrainës.

Përpjekjet për t’i ndaluar ata të shfaqin publikisht mbështetje për Putin-in në tenis nuk kanë qenë të suksesshme, duke gjykuar nga mbrëmja e së mërkurës.

Ambasadori ukrainas, Vasyl Myroshnychenko shprehu neverinë e tij për sjelljen e tyre.

“Në mesin e flamujve të Serbisë është një flamur rus, Putin, simboli Z, i ashtuquajturi flamur i Republikës Popullore të Donetskut. Është një turp”, tha ai për “Herald Sun”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore