Biznes

Australia do të ndalojë importet e vape-ve të disponueshëm nga janari


Australia do të ndalojë importet e vape-ve të disponueshme nga janari, në një përpjekje për të frenuar varësinë nga nikotina te fëmijët.

Po ashtu do të futen ligje të reja për të ndaluar prodhimin, reklamimin dhe furnizimin e versioneve të tyre njëpërdorimshe  në vend.

Masa vjen mes një shtytje më të gjerë për të hequr plotësisht vape-in rekreativ.

Vape-t janë shitur si një mënyrë për të lënë duhanin, por ministri i shëndetësisë i Australisë thotë se ka krijuar një “gjeneratë të re të varësisë nga nikotina”.

Vape-t, ose e-cigaret, janë pajisje me bateri litiumi që kanë fishekë të mbushur me lëngje që përmbajnë nikotinë, aromatizues artificialë dhe një sërë kimikatesh të tjera.

Ka qenë e paligjshme për çdo australian të blejë ose importojë cigare elektronike ose vape nikotine pa recetën e mjekut që nga viti 2021, por pavarësisht këtyre kufizimeve, shkalla e varësisë ka vazhduar të rritet.

Një studim në fillim të këtij viti zbuloi se më shumë se një e katërta e adoleshentëve të moshës 14-17 vjeç kishin pirë vape, ndërsa hulumtimi nga shoqata bamirëse e Këshillit të Kancerit të Australisë zbuloi se nëntë nga 10 adoleshentë në të njëjtën grupmoshë e kishin të lehtë të përdornin vape-t e nikotinës. .

“Të gjitha qeveritë australiane janë të përkushtuara për të punuar së bashku për të ndaluar rritjen shqetësuese të avullimit midis të rinjve tanë”, ka thënë Mark Butler, ministri federal i Shëndetësisë që drejton ndalimin.

Në maj, qeveria australiane sinjalizoi synimin e saj për të hequr gradualisht përdorimin e vape-ve njëpërdorimshe, por deri më tani ajo nuk kishte dhënë një afat kohor konkret.

Butler thotë se ndalimi i importit të vape-ve të disponueshme do të fillojë më 1 janar, dhe se deri në mars do të ndalohet hyrja në vend edhe vape-ve jo-terapeutike të rimbushshme.

Importuesit dhe prodhuesit që furnizojnë vape terapeutike do të duhet gjithashtu të respektojnë rregulloren më të rreptë të qeverisë në lidhje me shijet, nivelet e nikotinës dhe paketimin e produkteve të tyre.

Ekspertët kanë paralajmëruar se ende nuk dihet mjaftueshëm për ndikimet afatgjata të vape-it.

Hulumtimet e kanë lidhur këtë praktikë me sëmundjet kronike të mushkërive dhe astmën.

Dhe në Australi, shkencëtarët që kanë studiuar lëngjet e përdorura në to kanë paralajmëruar se ato përmbajnë një grup kimikatesh që ndikojnë në shëndetin e mushkërive.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore