Familja

Atleti kanadez zbulon detaje nga takimi me Princin Harry në Lojërat “Invictus”, thotë se “ai qëndron me këmbë në tokë”


Princi Harry ka një fokus të veçantë në Lojërat “Invictus” dhe kjo është lidhja me konkurrentët.

Gjatë udhëtimit të Dukës së Sussex-it në Kanada me gruan e tij Meghan Markle për festimet “One Year to Go” të “Invictus Games Vancouver Whistler 2025”, çifti u takua me atletë pjesëmarrës dhe të diplomuar nga kombe të ndryshme të vendosur për të konkurruar në garat sportive dimërore  për vitin e ardhshëm.

Mike Bourgeois, i cili shërbeu si anëtar i ekipit kanadez të gjuajtjes me hark në Lojërat “Invictus 2020” në Holandë, ndau disa detaje me gazetarët, duke përfshirë bisedën e tij me Harry-n, shkruan People, transmeton AlbanianPost.

Princi Harry, Duka i Sussex-it dhe Meghan, Dukesha e Sussex-it marrin pjesë në “Invictus Games One Year To Go” më 14 shkurt 2024 në Whistler, Kanada.

“Ai është vërtet i interesuar për udhëtimin tuaj. E ka shfaqur këtë përmes pyetjeve si – ‘Si është stërvitja juaj? Si është përvoja e të mësuarit? Si po trajtoheni?’” “tha Borgeois.

“Princi Harry madje pyeti një person për akomodimin e tyre dhe mendimet për ushqimin.  Fokusi i tij është të kuptojë atletët. Ka të bëjë me njohjen e atyre që nisin një udhëtim rikuperimi. Kjo është ajo që e shtyn atë”, shtoi Bourgeois.

Borgeois u përfshi në Lojërat “Invictus” pasi pësoi një dëmtim të shtyllës kurrizore gjatë stërvitjes së tij fillestare me Forcat e Armatosura Kanadeze.

Ky dëmtim çoi në degradim të rëndë të lëvizshmërisë, ulje të aftësisë për të kryer shumë detyra dhe kujtesë të dobët afatshkurtër.

Pas një ataku në zemër në moshën 48-vjeçe, ai e dinte se duhej të bënte një ndryshim. Borgeois filloi gjuajtjen me hark dhe iu bashkua Ekipit të Kanadasë për Lojërat “Invictus”.

“Unë mendoj se kur ekspozohesh ndaj këtij niveli njohjeje ku Duka i Sussex ulet në duar dhe gjunjë dhe të shikon në sy dhe të flet me ty, është sikur të jesh dikush”, vazhdoi ai.

“Ai ju sheh dhe ju dëgjon. Kështu ishte për mua. Dhe e di se kështu ishte për shumë nga shokët e mi të skuadrës”, shtoi ai.

Kur Princi Harry, 39 vjeç dhe Meghan, 42 vjeç, mbërritën në resort të veshur me rroba të ngrohta dimri për të përballuar temperaturat e akullta, Bourgeois dhe gruaja e tij Lori ishin mes katër personave që i mirëpritën.

Ambasadori i diplomuar i “Invictus” eci me Dukën dhe Dukeshën e Sussex për të parë një demonstrim të skive ulur, përpara se çifti të lëvizte për të parë aktivitete të tjera adaptive të skive.

Gjatë gjithë daljes, Bourgeois nuk mund të mos vinte re se sa “super i vërtetë” ishte Duka.

Princi Harry, Duka i Sussex-it dhe Meghan, Dukesha e Sussex-it marrin pjesë në “Invictus Games One Year To Go” më 14 shkurt 2024 në Whistler, Kanada.

“Këtu rimbushet Princi. Ai është me njerëzit e tij tani; ai është me ushtarët dhe veteranët, dhe kjo është përvoja e përbashkët”, tha ai.

“Dhe kështu që ju mund ta shikoni atë të ngopet me kalimin e ditës. Për momentin, ai kujdeset për secilin atlet individual dhe familjet e tyre. Kështu që ishte me të vërtetë e gjithë dita. Dhe me Dukeshën, ne thjesht po bisedojmë ndërsa Princi Harry po bën gjënë e tij”, shtoi ai.

Princi Harry dhe Meghan po kalojnë tre ditë duke u takuar me anëtarët e kampit të trajnimit dimëror të kombeve pjesëmarrëse, organizuar përpara “Lojërave Invictus Vancouver Whistler 2025”.

Kampi bashkon anëtarët e Komunitetit Ndërkombëtar “Invictus”, duke përfshirë menaxherët e ekipeve, trajnerët dhe konkurrentët, për të përjetoni sportet adaptive dimërore përpara garës zyrtare vitin e ardhshëm.

“Invictus Games Vancouver Whistler 2025” do të jetë edicioni i parë dimëror i konkursit, duke prezantuar sportet dimërore.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore