Lajme

Asnjë shenjë sabotimi në rrëzimin vdekjeprurës të helikopterit të Presidentit iranian, thotë raporti i hershëm


Një raport paraprak nga Ushtria iraniane tha se nuk ishte gjetur asnjë provë sabotimi ose sulmi deri më tani gjatë hetimeve për rrëzimin e helikopterit që vrau presidentin Ebrahim Raisi, raportoi media shtetërore të premten.

Raisi, një lider i vijës së ashpër, i cili ishte parë si pasardhës i mundshëm i liderit suprem Ayatollah Ali Khamenei, u vra kur helikopteri i tij u rrëzua në mot të keq në malet pranë kufirit me Azerbajxhanin të hënën.

“Shenjat e të shtënave apo të ngjashme nuk janë vërejtur në rrënojat e helikopterit (i cili) u rrëzua në një zonë në lartësi të madhe dhe shpërtheu në flakë”, thuhet në raportin e lëshuar nga shtabi i përgjithshëm i forcave të armatosura.

“Asgjë e dyshimtë nuk është vërejtur në bisedat e kullës së kontrollit me ekuipazhin e fluturimit,” shtoi ai. Më shumë detaje do të publikohen ndërsa hetimi përparon, thuhet në raport.

Raisi u varros në qytetin e shenjtë mysliman shiit të Mashhadit të enjten, katër ditë pas aksidentit që vrau gjithashtu Ministrin e Jashtëm Hossein Amirabdollahian dhe gjashtë të tjerë.

Ekspertët thonë se Irani ka një rekord të dobët të sigurisë ajrore, me përplasje të përsëritura, shumë prej të cilave përfshijnë avionë të prodhuar në SHBA, të blerë para revolucionit islamik të vitit 1979.

Teherani thotë se sanksionet e SHBA-ve e kanë penguar prej kohësh atë të blejë avionë të rinj ose pjesë këmbimi nga Perëndimi për të përditësuar flotën e tij kërcitëse.

Irani shpalli pesë ditë zie për Raisin, i cili zbatoi politikat e Khameneit, shtypi mospajtimin publik dhe miratoi një linjë të ashpër për çështjet e politikës së jashtme, duke përfshirë bisedimet me Uashingtonin për të ringjallur paktin bërthamor të Iranit të vitit 2015.

Zgjedhjet presidenciale janë caktuar për 28 qershor.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore