Muzikë

ASAP Rocky vazhdon të përballet me seanca gjyqësore mbi akuzat për sulm me armë zjarri ndaj ish-shokut të tij


Rep artisti, ASAP Rocky u ul në një sallë gjyqi në Los Anxhelos me ekipin e tij mbrojtës duke parë me vëmendje pamjet e vëzhgimit të tij duke mbajtur një armë dhe ndoshta duke qëlluar në ish-mikun e tij.

Videoja, e cila u bë publike për herë të parë gjatë seancës së gjykimit penal, vjen pasi rep artisti 35-vjeçar (emri i vërtetë Rakim Mayers) u deklarua i pafajshëm për dy akuza për sulm me armë zjarri në gusht të vitit 2022.

Kjo rrjedh nga një incident i 6 nëntorit të vitit 2021 ku Rocky dyshohet se i ka drejtuar një pistoletë gjysmë automatike ish-mikut dhe paditësit të tij ASAP Relli (emri i vërtetë Terell Ephron) dhe ka qëlluar disa herë pas një “diskutimi të nxehtë” në Kaliforni.

Një foto e lëndimeve të lehta të Rellit e shfaqur në sallën e gjyqit tregonte copa të vogla lëkure të papërpunuar dhe të përgjakur në kyçet e gishtit tregues, të mesit dhe unazës në dorën e majtë. E gjithë ngjarja është kapur nga kamerat e vëzhgimit aty pranë, shkruan People, transmeton AlbanianPost.

Rocky (i cili ka dy fëmijë – djemtë RZA  dhe Riot me partneren e tij, superyllin e popit Rihanna,) ka mohuar të gjitha pretendimet.

Në përgjigjen e tij ndaj ankesës civile, avokatët e tij shkruan: “I pandehuri në përgjithësi mohon çdo pretendim të ankesës dhe në mënyrë specifike mohon që paditësi të jetë dëmtuar në çfarëdo mase ose në çfarëdo mënyre si rezultat i ndonjë veprimi ose mosveprimi të përgjigjes së të pandehurit”.

Relli – një ish-anëtar i kolektivit hip-hop A$AP Mob – pretendoi se u godit nga fragment plumbash pas debatit dhe tha në gjykatë se ai kërkoi kujdesin e nevojshëm mjekësor në një spital në qytetin e Nju Jorkut. Dy burrat ishin miq fëmijërie dhe shkuan në shkollë të mesme së bashku në Nju Jork.

Pasi miku i tyre dhe anëtari i Mob-it AAAP Josh vdiq në tetor të vitit 2021, Relli dëshmoi se nëna e tij kërkoi ndihmë financiare për ta sjellë trupin e tij përsëri në Nju Jork dhe se Rocky premtoi se do ta ndihmonte financiarisht përmes mesazheve në grup.

Edhe pse avokati mbrojtës Joseph Tacopina pretendoi se Rocky pagoi plotësisht, në atë kohë Relli nuk besonte se kjo ndodhi.

Gjykatësi i rastit, Villar urdhëroi që Rocky të kthehej në gjykatë më 20 nëntor për të përfunduar seancën.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore