Lajme

Artisti maqedonas që personalizon atletet për yjet botërorë


Punishtja e tij është rudimentare, por klientët e tij janë prestigjioz.

Kështu e nis rrëfimin e saj agjencia franceze “AFP” për Satja Grabuloski-n.

Nga një apartament i vogël në Shkup, ai dekoron atlete.

Lebron James, Cristiano Ronaldo, Justin Bieber, Dua Lipa… gjithsej, më shumë se 300 të famshëm, idhuj të NBA-së, yje futbolli, aktorë apo muzikantë kanë zgjedhur talentin e këtij tridhjetëvjeçari, i cili është bërë lider botëror në artin e tij.

Duke përdorur një gamë ngjyrash që ai ka bërë posaçërisht në Turqi, Satja Grabuloski dhe ekipi i saj prej shtatë artistësh i shndërrojnë atletet e zakonshme në vepra arti, të cilat përmbajnë portrete të të famshmëve, personazheve të filmit dhe yjeve.

“Ndonjëherë njerëzit telefonojnë me një ide specifike në mendje. Herë të tjera thonë ‘nuk e kam idenë, më bëj një dizajn të bukur’. Kështu që ne bëjmë gjithçka për të siguruar që klienti të jetë i kënaqur”, tha Satja Grabuloski, 31 vjeç, për AFP ndërsa përgatiti këpucë futbolli të personalizuara për brazilianin Vinicius Junior, anësorin e Real Madridit.

Çmimi i parë për një palë atlete të ridekoruara nga ekipi i Swithadot StudioS është rreth një mijë euro.

Biznesi i vogël lindi nga një hobi i shefit të tij, i cili thotë se përdori një kuti ngjyrash të sjellë nga Parisi nga nëna e tij për të dekoruar një palë këpucë në moshën 12-vjeçare.

Më shumë se një dekadë më vonë, Satja Grabuloski po vizatonte atlete me markera të përhershme.

Suksesi ishte i menjëhershëm, seria e tij e parë u shkrep brenda pak orësh.

Ai synoi gjithashtu atletët, duke lidhur fillimisht kontrata me lojtarë të njohur të hendbollit ose futbollit.

“Trokita në një mijë dyer, disa u hapën”, shpjegon Satja Grabuloski. “Kam përdorur lojtarët që na kanë blerë këpucë, një nga një, si pikënisje për të kontaktuar miqtë e tyre, bashkëlojtarët dhe kombëtaren e tyre”.

Të gjitha modelet e krijuara në Swithadot StudioS janë unike, siguron ai.

Konsumatorët marrin certifikata të autenticitetit së bashku me një shënim të shkurtër që detajon idetë pas modeleve.

“Çdo projekt përfaqëson deri në 80 orë punë, por disa vizatime si ato të bëra për Lebron James kërkonin më shumë se 300 orë punë”, qoftë edhe për shkak të madhësisë së tij mbresëlënëse, qesh ai.

Për momentin, sipërmarrësi i ri dëshiron të qëndrojë në Maqedoninë e Veriut pavarësisht nga problemet e dërgesës për shkak të transportit ajror.

Pavarësisht gjithçkaje, ai po ngre një showroom në New York, me projekte të tjera kudo në planet.

Mes menaxhimit të përditshëm, rrjetëzimit dhe kërkimit të tregjeve të reja, Satja vështirë se ka kohë të kënaqet me aktivitetin e saj të preferuar: vizatimin. “Më mungon shumë”, thotë ai.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore