Lajme

Artileri kundërajrore dhe avionë të NATO-s, përgatitjet e Samitit të Madrid-it


Ministrja spanjolle e Mbrojtjes, Margarita Robles, njoftoi se artileria kundërajrore, avionët e NATO-s, helikopterët dhe avionët luftarakë do të vendosen për të mbrojtur hapësirën ajrore.

Kjo, gjatë Samitit të Aleancës Atlantike, që do të mbahet në Madrid më 29 dhe më 30 qershor.

Në një konferencë për shtyp me Ministrin e Punëve të Jashtme, Bashkimit Evropian dhe Bashkëpunimit, José Manuel Albares, Robles saktësoi se avioni do të jetë gati të ngrihet përballë çdo kërcënimi dhe gjithashtu përmendi se do të vendosen sisteme kundër avionëve pa pilot.

Kreu i portofolit të Mbrojtjes, i cili kujtoi se siguria ajrore është përgjegjësi e Forcave të Armatosura, shpjegoi se një pajisje speciale do të vendoset në Komandën Operative të Hapësirës Ajrore.

Ministrja theksoi të premten se baza ajrore Torrejón de Ardoz do të centralizojë shumicën e uljeve të avionëve zyrtarë të vendeve që do të marrin pjesë në samit.

Ajo vuri në dukje vetëm “disa përjashtime” të avionëve që do të ulen në aeroportin Adolfo Suarez Madrid-Barajas.

Megjithatë, zyrtarja shmangu konfirmimin nëse hapësira ajrore, kompetencë e portofolit të saj, do të mbyllet gjatë organizimit të ngjarjes dhe aludoi për arsye “sigurie”.

Samiti i NATO-s do të zhvillohet më 29 dhe 30 qershor në Madrid, një ngjarje ndërkombëtare që do të shfaqë dislokimin më të madh të policisë në historinë e Spanjës, pasi mbledh 44 liderë botërorë.

Ngjarja mbahet në kuadër të luftës në Ukrainë dhe tensioneve mes Aleancës Atlantike dhe Rusisë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore