Lajme

Artemis 1, javën e ardhshme niset për në Hënë


50 vjet më parë menaxherët e misionit në agjencinë amerikane të hapësirës NASA dhanë miratimin përfundimtar për atë që do të rezultonte të ishte odiseja më e fundit e njerëzimit në Hënë.

Pak e kuptuan në atë kohë se do të kalonte më shumë se gjysmë shekulli përpara se Nasa të ishte gati për t’u kthyer.

Katër minuta pas mesnatës së të mërkurës, megjithë problemet teknike dhe tekat e motit të Floridës, Artemis 1, anija raketore më e fuqishme në histori, do të përpiqet të mbyllë atë hendek të gjatë dekadash.

Nuk do të ketë njerëz në bordin e kapsulës Orion në udhëtimin e saj 25-ditor, por suksesi i misionit testues do t’i hapë rrugën një përpjekjeje për ulje të ekuipazhit brenda katër viteve.

“Ne do të kthehemi në Hënë pas 50 vjetësh, për të qëndruar, për të mësuar të punojmë, të krijojmë, të zhvillojmë teknologji të reja dhe sisteme të reja dhe anije të reja kozmike për të shkuar në Mars”, tha administratori i NASA-s Bill Nelson, duke shpjeguar qëllimi i programit Artemis në një intervistë me “Neësëeek” në fillim të këtij viti.

Agjencia hapësinore po kërkon kushte për t’u bashkuar më në fund për nisjen e së mërkurës pas një sërë vonesash gjatë verës dhe fillimit të vjeshtës.

Përpjekjet në gusht dhe shtator u anuluan pasi inxhinierët zbuluan një problem me ftohjen e motorit, dhe më pas nuk ishin në gjendje të rregullonin një rrjedhje karburanti të palidhur.

Shpresat për një nisje në fillim të tetorit u penguan kur kërcënimi i uraganit Ian e detyroi agjencinë hapësinore të kthente raketën gjigante 4.1 miliardë dollarësh Space Launch System (SLS) në sigurinë e vendit të nisjes.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore