Sport

Arrihet marrëveshja, Kompany do të jetë trajneri i ri i Bayern Munich


Vincent Kompany

Bayern Munich me sa duket ka kapërcyer pengesën e fundit në rrugën për të nënshkruar me Vincent Kompany si trajnerin e tyre të ri.

Siç shkruan “Sky” dhe reporteri belg Sacha Tavolieri, bëhet fjalë për 10 deri në 12 milionë euro dhe sipas informacioneve të gazetarit rreth 13 milionë euro dëmëshpërblim për Burnley-n.

Gjithçka që mungon tani është nënshkrimi i Kompany-s në kontratën e tij me Bayern-in, e cila do të zgjat deri në vitin 2027.

Megjithatë, kjo konsiderohet një formalitet sepse drejtorët e Bayern-it, Max Eberl dhe Christoph Freund thuhet se kanë arritur një marrëveshje prej kohësh me vetë trajnerin.

Tavolieri raporton se Bayern-i po planifikon prezantimin e Kompany gjatë javës së ardhshme, ndoshta të enjten. Megjithatë, një njoftim zyrtar i Burnley-t duhet të bëhet më parë, sapo trajneri të ketë nënshkruar kontratën e tij në Mynih.

“Sky” raportoi të premten në mbrëmje se ata kishin diskutuar tashmë skuadrën dhe shtesat e reja të mundshme. Kompany ka besimin për të punuar me yjet e njohur dhe talentet e rinj dhe kështu të ndjekë rrugën që Eberl dhe bordi kanë në mendje për Bayern-in.

Ish-trajneri Pep Guardiola është entuziast për zgjedhjen e trajnerit të Mynihut.

“Unë kam një mendim të lartë për Vinny, rënia me Burnley nuk ka rëndësi”, tha menaxheri i ekipit të Manchester City-t para finales së FA Cup kundër rivalëve të qytetit United.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore