Lajme

Arrestohet në Maqedoni të Veriut narko-trafikanti me origjinë nga Kosova, dyshohet se vrau një shqiptar në Ekuador


I arrestuari, Remzi Azemi.

Një person me origjinë nga Kosova është arrestuar në Maqedoninë e Veriut, i cili ishte i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Ekuadori.

Emri i tij është Remzi Azemi, i shpallur në kërkim për vrasjen e Ilir Hidrit, në Ekuador në maj të vitit 2017.  Ekzekutimi i këtij të fundit ndodhi pas një atentati që iu bë Remzi Azemit në qendër të Guayaquilit. Dyshohet se vrasja ka ndodhur pas konflikteve mes autorit dhe viktimës sa i takon trafikut të lëndëve narkotike nga Amerika e Jugut drejt Evropës.

Azemi ishte në listën e Interpol-it, pasi që Ekuadori kishte lëshuar një urdhër-arrest ndërkombëtar ndaj tij në vitin 2021.

Policia e Maqedonisë së Veriut ka njoftuar këtë të mërkure se puna hetimore e kryer së bashku me Interpol-in, ka bërë të mundur arrestimin e Ademit.

“I arrestuari është në pritje të procesit formal të ekstradimit”, thuhet në deklaratën e policisë maqedonase.

Remzi Azemi është një emër i njohur për autoritetet ekuadoriane pasi prej më shumë se një dekade dyshohet si pjesë e grupeve të trafikut të kokainës nga Amerika e Jugut drejt Evropës.

Ndërsa, në vitin 2014, Azemi ishte arrestuar gjatë një operacioni anti-drogë në Ballkan, së bashku me 11 të tjerë, përfshirë edhe disa shqiptarë të tjerë.

Grupi i Azemit akuzohej për ruajtjen e sasive të mëdha të drogës në Guayaquil (kryeqyteti i Ekuadorit), të cilat i kishin bërë gati për t’i sjellë në Evropë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore