Lajme

Ari hidhet për kriptovaluta – shqetësimet e inflacionit rriten


Monedha ari të ekspozuara në zyrën e Philip Diehl në Austin, Texas.

Investitorët po hedhin ar për kriptovalutat ndërsa inflacioni po rritet – duke ikur nga një metal që historikisht është shpallur si një dyqan me vlerë për të blerë asete digjitale pak më shumë se një dekadë të vjetër.

Më shumë se 10 miliardë dollarë janë tërhequr nga fondi më i madh i këmbimit të arit këtë vit dhe thesaret fizike të arit të fondeve gjithashtu janë shitur, sipas të dhënave të “Bloomberg-ut”. Çmimi i arit ka rënë me 6.1% këtë vit në 1 mijë e 782 dollarë për ons troje të mërkurën.

Bitcoin ndërkohë është dyfishuar në çmim në një rekord të lartë prej më shumë se 67 mijë dollarë këtë javë. Disa investitorë kanë filluar ta shohin atë dhe kriptomonedhat e tjera si një mbrojtje inflacioni, edhe nëse asnjë nuk ka ekzistuar gjatë periudhës së fundit serioze të inflacionit në botë.

Shufra ari të grumbulluara në një kasafortë në SHBA, Mint, në West Point.

Tregtarët veteranë të arit pranuan se kohët po ndryshojnë. “Nuk ka asnjë interes në strategjinë tonë tani”, tha John Hathaway, menaxher i lartë i portofolit në “Sprott Asset Management”, një grup investimi për metalet e çmuara.

Ai shtoi: “Turma e bitcoin sheh të njëjtat gjëra që unë shoh në lidhje me rreziqet e inflacionit të shtypjes së parave”.

Ari është promovuar prej kohësh si një mbrojtje kundër zvogëlimit të fuqisë blerëse të monedhave fiat siç është dollari. Kërkesa e ngulitur, zinxhirët e furnizimit të mallrave të mbytur dhe stimuli i bankës qendrore kanë ringjallur shqetësimet inflacioniste që kanë mbështetur zakonisht tregjet e arit.

Megjithatë, mençuria e marrë nuk po funksionon në tregjet financiare. Dollari është forcuar me ekonominë amerikane dhe çmimi i arit ka rënë, me investitorët që kërkojnë gjetkë për mbrojtje.

“Tani ekziston një prirje për të parë bitcoin si një diversifikues të portofolit, me inflacionin që është një nga katalizatorët”, tha Mohamed El-Erian, president i “Queens’ College”, Cambridge dhe këshilltar kryesor ekonomik i Allianz. “Bitcoin ka tërhequr para nga ari”, theksoi ai.

Një reklamë për kriptovalutën Bitcoin të shfaqur në një tramvaj në Hong Kong. Bitcoin është një nga disa kriptovaluta që provokatorët radikalë të djathtë, të ndaluar nga institucionet tradicionale financiare, po përdorin për të mbledhur shuma të konsiderueshme parash dhe për ta lëvizur atë në të gjithë botën.

Paul Tudor Jones, menaxheri i fondeve mbrojtëse, i tha “CNBC-së” të mërkurën se ai preferon kriptovalutat ndaj arit si një mbrojtje kundër inflacionit.

Sipas studimit më të fundit të Investimeve Institucionale të “Fidelity Digital Assets”, i cili anketoi 1 mijë e 100 investitorë profesionistë, mungesa e korrelacionit të ngushtë të bitcoin me klasat e tjera të aseteve dhe potenciali i perceptuar si një mbrojtje kundër inflacionit shtoi popullaritetin e tij të zakonshëm.

Më shumë se gjysma e fondeve mbrojtëse të anketuara në Evropë dhe SHBA thanë se rritja e inflacionit ishte shtytësi kryesor i tërheqjes së tyre drejt aseteve digjitale, me gati tetë në 10 nga investitorët e anketuar që deklarojnë se kriptovalutat kanë një vend në një portofol.

“Investitorët institucionalë duket se po kthehen në bitcoin, ndoshta duke e parë atë si një mbrojtje më të mirë të inflacionit sesa ari”, thanë analistët në “JPMorgan” këtë muaj.

Christopher David përdor një kioskë Robocoin për të shitur bitcoin jashtë Bitcoinferance të 500 Startups -it në Mountain View, Calif.

Bitcoin u lançua në vitin 2009, ndërsa ari është tregtuar për mijëvjeçarë. Tifozët e kriptomonedhës thonë se dobia e saj si një mbrojtje kundër inflacionit vjen nga modeli i saj, i cili kap numrin maksimal të monedhave digjitale në 21 milionë.

Kjo bie ndesh me masat e shtypjes së parave që bankat qendrore kanë marrë në përgjigje të pandemisë.

Disa investitorë të arit thonë se pasuria e mallrave mund të ndryshojë nëse inflacioni mbetet, duke dëmtuar besimin në mantrën e Rezervës Federale se rritja e çmimeve është kalimtare dhe kërkon shtrëngim më drastik të politikës monetare.

Ata gjithashtu vunë në dukje historinë e shkurtër të performancës së bitcoin dhe paqëndrueshmërinë e çmimeve, të cilat minojnë besueshmërinë e tij si një mbrojtje e inflacionit.

“Nëse rezervat e mia dalin të jenë të drejta, unë mendoj se ari është i gatshëm të fillojë ndjeshëm”, tha Hathaway nga “Sprott Asset Management”.

Marrë nga The Financial Times, përshtatur për Albanian Post!

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore