Euro 2020

Arek Milik do të humbasë Euro 2024


Arkadiusz Milik

Sulmuesi polak, Arkadiusz Milik do të humbasë Euro 2024 pasi pësoi një dëmtim në gju në një ndeshje përgatitore para turneut, njoftoi të shtunën federata polake (PZPN).

Lojtari i Juventus-it e mori dëmtimin gjatë një fitoreje miqësore 3-1 për polakët kundër Ukrainës në Varshavë të premten.

“Gjatë ndeshjes miqësore kundër Ukrainës, kombëtarja polake pësoi një sërë dëmtimesh, njëra prej të cilave, ajo e Arkadiusz Milik, fatkeqësisht rezultoi mjaft serioze për ta përjashtuar futbollistin nga turneu final i Kampionatit Evropian”, tha PZPN në një njoftim.

“Lojtari do të kthehet në klubin e tij dhe do t’i nënshtrohet një artroskopie të nyjës së gjurit”.

Gjatë ndeshjes kundër pjesëmarrësve të tjerë të Euro 2024, Ukrainës, lojtarët polakë Nicola Zalewski, Michal Skoras, Bartosz Salamon, Jakub Kiwior dhe Kacper Urbanski gjithashtu u dëmtuan.

Polonia fillon fushatën e saj në Euro kundër Holandës më 16 qershor, përpara se të përballet me Austrinë pesë ditë më vonë dhe të përfundojë ndeshjet e saj në Grupin D kundër Francës më 25 qershor.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore