Lajme

Ardian Gjini nis mandatin e dytë si kryetar i Gjakovës


Kryetari i komunës së Gjakovës nga radhët e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ardian Gjini

Kryetari i komunës së Gjakovës nga radhët e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ardian Gjini, është betuar si i pari i kësaj komune për mandatin e dytë të tij.

Pas betimit, Gjini gjatë fjalimit të tij, ka theksuar se me ndihmën e qytetarëve është i gatshëm që të vazhdojë punën.

“Jam gati të vazhdojmë punën edhe më të mirë për komunën tonë, do të nevojitet mbështetja e secilit prej jush, nuk ka kryetar komune qe mundet t’i kryejë të gjitha punët e veta nëse nuk e ka edhe mbështetjen e njerëzve të zgjedhur të Komunës”, është shprehur ai.

Sipas tij, një ndër sfidat e tij si kryetar i kësaj komune me të cilën është ballafaquar është pandemia me COVID-19.

“Mirëpo përkundër problemeve, përkundër sfidave edhe përkundër asaj që mundet me u quajt si ngatërresë në sistemin qeverisës sërish Komuna e Gjakovës ka shënuar suksese të jashtëzakonshme. Sukseset e Komunës njihen gjithandej dhe unë jam i bindur që do të vazhdojmë me të njëjtin ritëm”, ka thënë ai.

Ardian Gjini në zgjedhjet e 14 nëntorit, arriti të fitojë me 55.97 për qind të votave të përgjithshme.

Ai në balotazh ishte me kundër kandidaten e tij nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari – Lila, e cila arriti t’i marrë vetëm 44.03 për qind.

Ardian Gjini dhe Mimoza Kusari

Në anën tjetër, Kryetari i ri i Komunës së Prizrenit, Shaqir Totaj nga Partia Demokratik e Kosovës, ka pranuar edhe zyrtarisht detyrën e të parit të kësaj komune, gjatë ditës së hënë të gjashtë dhjetorit.

Mytaher Haskuka dhe Shaqir Totaj

Përmes një ceremonie solemne, Kryetari i deritanishëm i Prizrenit, Mytaher Haskuka nga Lëvizja Vetëvendosje ka dorëzuar detyrën kryetarit të ri Totaj.

Totaj potencoi se do të vazhdohet me konstituimin e Kuvendit Komunal, emërimin e drejtorëve të rinj dhe më pas të bëhen punë të mira.

Tutje, kryetari i ri i Prizrenit premtoj se do të jetë transparent dhe i gatshëm për bashkëpunim.

“Dua të premtoj që ne do të jemi transparent, të qasshëm, do të jemi të gatshme të bashkëpunojmë, që e ardhmja e Prizrenit të jetë akoma më e mirë sesa që është tani”, u shpreh Totaj.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore