Tregjet

Aramco saudit vë ‘bast’ se do të jetë gjiganti i naftës


Kompleksi më i madh i përpunimit të naftës në planet, rreth 25 milje nga vija bregdetare e Gjirit Persik, ka madhësinë e rreth 350 fushave të futbollit. Në një nga tre dhomat e kontrollit, një duzinë staf i Saudi Aramco ulen pas ekraneve të kompjuterit duke monitoruar një sistem që mund të përpunojë deri në 7 milionë fuçi naftë në ditë, që përfaqëson një në çdo 14 fuçi të shitura në mbarë botën.

Nafta e papërpunuar shtypet në argjend, “sferoide” në formë kube dhe më pas futet në 18 kolona stabilizues, ku hiqen papastërtitë si gazrat e tretur dhe sulfidi i hidrogjenit, përpara se të dërgohet për rafinim.

Ndërsa rasti kundër përdorimit të lëndëve djegëse fosile forcohet, disa nga kompanitë më të mëdha perëndimore të naftës kanë rishqyrtuar në pesë vitet e fundit angazhimin e tyre ndaj naftës së papërpunuar që ka qenë themeli i ekonomisë globale për më shumë se 100 vjet. Aramco po bën të kundërtën: po dyfishohet.

Gjigandi shtetëror që tashmë prodhon rreth 10 për qind të naftës në botë po rrit kapacitetin e tij maksimal të prodhimit nga 12 milion fuçi në ditë në 13 milion fuçi në ditë deri në vitin 2027 dhe synon të rrisë prodhimin e tij të gazit me më shumë se 50 për qind deri në vitin 2030. Aramco ka investuar gjithashtu në prodhimin e petrokimikeve dhe projektet e hidrogjenit.

Në fund të fundit, prodhuesi më i madh në botë i naftës së papërpunuar po vë bast se mund të vazhdojë të bëjë atë që bën më së miri: të pompojë naftë për dekadat në vijim dhe të fitojë edhe më shumë fuqi në treg ndërsa prodhuesit e tjerë reduktojnë.

“Ne kemi më shumë në rrezik se shumica e kompanive për sa i përket kësaj industrie”, thotë shefi i teknologjisë Ahmad al-Khowaiter.

Al-Khowaiter, një punonjës i gjeneratës së dytë të Aramco-s i arsimuar në Universitetin e Kalifornisë dhe Institutin e Teknologjisë në Massachusetts, është një figurë kryesore në përpjekjet e kompanisë për “qëndrueshmëri”.

Qëllimi i grupit të energjisë është se ai mund të sigurojë fuçinë e naftës me “karbonin më të ulët” në industri dhe se për sa kohë që bota duhet të përdorë naftë, ajo naftë duhet të jetë e Aramco-s.

Në raportin e parë të qëndrueshmërisë të kompanisë, të publikuar në qershor, fraza “karboni më i ulët” shfaqent të paktën 14 herë në 33 faqet e para.

“Siç e dini, ne jemi emetuesi më i ulët në botë i gazit serrë për fuçi naftë midis prodhuesve kryesorë, rreth 10.7 kg (ekuivalent CO₂ për fuçi ekuivalent nafte)”, vazhdon al-Khowaiter.

Rritja e prodhimit të naftës dhe pjesës së tregut Aramco është “më mirë për botën”, argumenton ai.

“Ju vërtet dëshironi që emetuesi më i ulët i karbonit të marrë një pjesë më të madhe të tregut, sepse kjo do të ulë gjurmën e përgjithshme të karbonit të industrisë së naftës”.

Çështja nëse ulja e emetimeve operacionale ka ndonjë ndikim real klimatik nëse bota ende djeg miliona fuçi naftë të Aramco në ditë është një temë e debatit të ashpër.

Mesatarisht, afërsisht 85 për qind e emetimeve të lidhura me një fuçi nafte prodhohet kur ajo digjet dhe vetëm 15 për qind gjatë prodhimit të saj.

“Nuk mund ta dekarbonizosh naftën për shkak të emetimeve themelore të përdorimit të fundit”, thotë Michael Coffin, një ish gjeolog i BP, i cili tani është kreu i naftës, gazit dhe minierave në qendrën kërkimore Carbon Tracker.

“Është një mit”.

Gjithnjë krenare për kontributin e saj në zhvillimin e Arabisë Saudite moderne, Aramco kalon në të vjetrën dhe të renë. Korridoret e selisë së saj janë të veshura me foto bardh e zi të së kaluarës, ndërsa një brez sauditësh të rinj e të zgjuar punojnë mbi teknologjitë më të fundit në dhomat ngjitur.

Mohammed bin Salman

E themeluar në vitin 1933 si një partneritet me Standard Oil të SHBA-ve, Aramco prodhoi naftën e saj të parë në 1938. Qeveria e Arabisë Saudite bleu 25 për qind të kompanisë në 1973 dhe kishte marrë kontrollin e plotë deri në vitin 1980.

Rivalët e Aramco-s si supermajori amerikan ExxonMobil dhe Evropa Shell kanë portofol global të aseteve të naftës dhe gazit, të cilat mund t’i riorganizojnë ndërsa prioritetet politike dhe tregtare ndryshojnë. Fushat e naftës të Aramco-s, në të kundërt, janë të gjitha në Arabinë Saudite, ku ato mbeten qendrore për planet ekonomike të qeverisë.

Kompania ka prodhuar më shumë se 145 miliardë fuçi naftë që kur shpoi pusin e parë të suksesshëm më shumë se 80 vjet më parë, dhe pretendon se ka të paktën 253 miliardë fuçi rezerva të provuara në dispozicion në mbretëri – mjaftueshëm për të përmbushur kërkesën totale globale për rreth shtatë vjet.

Në një ndryshim të dukshëm, në tetor 2021 Arabia Saudite u zotua të ulte emetimet e saj në zero neto deri në vitin 2060 përmes investimeve në energjinë e rinovueshme dhe teknologjinë e kapjes së karbonit për të reduktuar emetimet nga fushat e saj të naftës. Megjithatë, qeveria nuk ka plane për të ulur prodhimin e hidrokarbureve.

Në fakt, zhvendosja e prodhimit të brendshëm të energjisë në burime të rinovueshme do të ketë avantazhet e shtuara për të çliruar më shumë naftë për eksport dhe në këtë mënyrë gjenerimin e të ardhurave shtesë për mbretërinë, sipas ministrit të Energjisë, Princit Abdulaziz bin Salman.

“Është një situatë me fitore të trefishtë”, tha ai për FT vitin e kaluar.

Aramco

Investimet e energjisë së pastër janë pjesë e një plani ambicioz të Princit të Kurorës Mohammed bin Salman për të modernizuar vendin konservator. Por, për të financuar çdo megaprojekt, lideri i përditshëm i mbretërisë ka nevojë që petrodollarët të vazhdojnë të rrjedhin, edhe pse ai kërkon të diversifikojë ekonominë.

Si rezultat, Aramco është edhe më e fokusuar se rivalët e saj në maksimizimin e jetëgjatësisë së fushave të saj.

Vitin e kaluar, Aramco kishte 864 patenta të dhëna nga Zyra e Patentave të SHBA-ve, shumica e të cilave lidheshin me risitë në teknologjinë “nëntokësore” të dizajnuara për të përmirësuar efikasitetin e prodhimit të saj të naftës dhe për të zgjatur jetën e fushave të saj, thotë al-Khowaiter. Kjo është dy deri në tre herë më shumë patenta se kompania e ardhshme ndërkombëtare e naftës, vlerëson ai.

Numri i lartë i patentave pasqyron gjithashtu përfshirjen e Aramco-s në të gjitha fazat e zinxhirit të furnizimit me hidrokarbure nga eksplorimi tek rafinimi dhe shpërndarja – një karakteristikë që Aramco thotë se do të jetë një avantazh ndërsa kërkesat për raportimin e emetimeve nga rregullatorët dhe klientët rriten.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore