Lajme

Arabia Saudite planifikon shitjen e aksioneve të Aramco, që prej qershorit


Arabia Saudite po planifikon një shitje aksionesh prej shumë miliardë dollarësh të gjigantit të energjisë Aramco, që prej qershorit, në atë që do të ishte një nga marrëveshjet më të mëdha të aksioneve në rajon, thanë dy njerëz të njohur me këtë çështje.

Oferta mund të mbledhë rreth 10 miliardë dollarë, tha një nga njerëzit, sipas një raportimi ekskluziv të agjencisë ndërkombëtare të lajmeve Reuters.

Përgatitjet janë duke vazhduar dhe detajet mund të ndryshojnë ende, thanë burimet, të cilët po flisnin në kushte anonimiteti sepse çështja është private.

Aksionet do të listohen në Riad dhe do të jetë një ofertë plotësisht e tregtuar dhe jo një shitje e përshpejtuar brenda disa ditësh, shtuan ata. Zyra e komunikimit e qeverisë dhe Aramco nuk iu përgjigjën menjëherë një kërkese për koment.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore