Lajme

Arabia Saudite pezullon bisedimet për marrëveshjen e paqes me Izraelin


Arabia Saudite ka informuar administratën Biden mbi vendimin e saj për të ndërprerë të gjitha bisedimet për normalizimin e marrëdhënieve me Izrael-in të dielën.

Kështu citoi gazeta arabe Elaph të ketë thënë një zyrtar izraelit në zyrën e kryeministrit.

Sipas raportit të pakonfirmuar, Riadi zyrtar lëshoi një mesazh përmes SHBA-ve, duke shpjeguar se natyra “ekstremiste” e qeverisë së krahut të djathtë izraelit të udhëhequr nga kryeministri Benjamin Netanyahu “po siluron çdo mundësi për afrim me palestinezët, kësisoj me sauditët”, sipas Aleph-it.

Për më tepër, raporti specifikonte se Arabia Saudite u shty nga një marrëveshje e mundshme paqeje për shkak të “pranimit” të kërkesave të Netanyahu-t të bëra nga ministri i Sigurisë Kombëtare Itamar Ben-Gvir dhe ministri i Financave Bezalel Smotrich, të cilët sauditët i shohin si “ekstremist të djathtë”.

Javën e kaluar, Sekretari Amerikan i Shtetit Antony Blinken tha se Arabia Saudite i ka bërë të ditur administratës Biden se zgjidhja e çështjeve palestineze është kritike për çdo marrëveshje normalizimi me Izrael-in.

“Është gjithashtu e qartë nga ajo që dëgjojmë nga sauditët se nëse ky proces do të ecë përpara, pjesa palestineze do të jetë gjithashtu shumë e rëndësishme”, tha ai të mërkurën në një intervistë me podcast-in “Pod Save the World”.

Normalizimi izraelit me botën arabe dhe “çdo përpjekje që po vazhdon për të përmirësuar marrëdhëniet midis Izraelit dhe fqinjëve të tij nuk mund të jetë një zëvendësim që Izraeli dhe palestinezët të zgjidhin mosmarrëveshjet e tyre dhe të kenë një të ardhme shumë më të mirë për palestinezët”, tha Blinken.

“Sipas gjykimit tonë, kjo duhet të përfshijë një zgjidhje me dy shtete” për konfliktin izraelito-palestinez, shpjegoi ai.

Muajin e kaluar, ministri i Jashtëm izraelit Eli Cohen theksoi në një intervistë me Elaph-in se “çështja palestineze nuk është një pengesë për paqen”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore