Pajisje

Apple nën kritika për reklamën e re të iPad-it


Një reklamë nga Apple për tabletin e ri iPad që tregon instrumente muzikore, vegla artistike dhe lojëra është sulmuar për pandjeshmëri kulturore në një reagim të ashpër në internet.

Videoja një minutëshe doli nga shefi ekzekutiv i Apple, Tim Cook, për të mbështetur gamën e re të iPad-ëve, hera e parë që gjiganti i teknologjisë amerikane ka riparuar gamën për dy vjet.

Kjo, teksa kërkon të ndryshojë shitjet e lëkundura.

Fushata në fjalë është goditur nga një valë zemërimi, me përgjigjet në mediat sociale që reagojnë ndaj postimit të Cook duke akuzuar Apple për shtypjen e “veglave të bukura krijuese dhe simboleve të krijimtarisë njerëzore dhe arritjeve kulturore”.

Drejtuesit e industrisë së reklamave argumentuan se reklama përfaqësonte një hap të gabuar për gjigantin e Silicon Valley, i cili nën bashkëthemeluesin e ndjerë Steve Jobs u lavdërua për aftësinë për të tërhequr vëmendjen e konsumatorit përmes fushatave të kaluara.

Christopher Slevin, drejtor kreativ për agjencinë e marketingut Inkling Culture, e krahasoi reklamën për iPad në mënyrë të pafavorshme me një fushatë të famshme të Apple të drejtuar nga Ridley Scott të quajtur “1984” për kompjuterin origjinal Macintosh, i cili e pozicionoi Apple si çlirimtare të një bote distopike, monokrome.

Platforma e njohurive të konsumatorit Zappi kreu një hulumtim të konsumatorit mbi reklamën që sugjeroi se ideja e artit të shtypjes ishte përçarëse.

Ai tha se reklama kishte nën performancën e standardeve në emocionet zakonisht të kërkuara si lumturia dhe e qeshura dhe kishte mbi performancën në emocione tradicionalisht negative si tronditja dhe konfuzioni, me të moshuarit më shumë gjasa të kenë një përgjigje negative sesa konsumatorët e rinj.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore