Pajisje

Apple në bisedime me Google për të integruar funksionet e Gemini AI në iPhone


Apple është në bisedime me Google për të integruar Gemini AI në iPhone si pjesë e iOS 18.

Një raport, pretendon se të dy kompanitë janë në “negociatat aktive” për të lejuar Apple të licencojë përdorimin e Gemini AI në mënyrë që të fuqizojë disa veçori të reja që vijnë në iOS 18.

Ky nuk është bashkëpunimi i parë për Google. Kompania është lidhur gjithashtu me Samsung për të ofruar veçori me AI në serinë Galaxy S24 të publikuar së fundmi, si Circle to Search.

Sidoqoftë, Google mund të mos jetë e vetmja kompani me AI me të cilën Apple është në bisedime. Raporti gjithashtu pretendon se gjigandi i teknologjisë po zhvillon diskutime me OpenAI për të përdorur modelet GPT.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore