Auto

Apple mbledh mbi 200 shoferë për të testuar veturat e saj


Kompania ka punuar në Projektin Titan për shumë vite dhe raportohet se pothuajse u anulua në një moment, por tani është kthyer në shpejtësinë e plotë.

Në Kaliforni, çdo shofer i përfshirë në testimin e teknologjisë autonome duhet të regjistrohet.

Çdo automjet i përfshirë në testim duhet të jetë gjithashtu i regjistruar në DMV dhe duhet të ketë një leje të veçantë për të vozitur në rrugë publike.

Falë atyre rregulloreve, ne tani e dimë se ëndrra e vozitjes autonome e Apple ka arritur përmasa mbresëlënëse. Kompania rriti numrin e drejtuesve testues në 201 ndërsa numri i  automjeteve testuese mbetet në 67.

One of many speculative renderings of Apple Car

Është e qartë se me kalimin e viteve Projekti Titan evoluoi në tre programe të veçanta.

Apple mund të shfrytëzojë lehtësisht ekspertizën e saj në harduer dhe softuer për të zhvilluar teknologji të avancuar vetë-drejtuese dhe synon ta arrijë atë përpara rivalëve të saj.

Pjesa e dytë që doli nga Projekti Titan është Apple CarPlay i cili në thelb bëhet një sistem operativ për çdo automjet.

Edicioni i fundit i softuerit do të prezantohet më vonë këtë vit në automjetet Acura, Audi, Ford, Honda, Infiniti, Jaguar, Land Rover, Lincoln, Mercedes-Benz, Nissan, Polestar, Porsche, Renault dhe Volvo. CarPlay i ri do të integrohet plotësisht me makinat dhe do të mbështesë të gjitha funksionet kryesore.

Apple CarPlay is about to go from playing music to running the whole car

Më në fund, vetë makina Apple – kompania kaloi nga ideja e një makine popullore në një automjet elektrik luksoz vetëm për t’u kthyer në një EV të përditshëm.

Që kur kompania filloi testimin e teknologjisë autonome, ajo ka raportuar 16 përplasje.

Në krahasim, Waymo raportoi 227 deri më tani dhe Cruise nuk është shumë prapa me 203 përplasje të raportuara.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore