Pajisje

Apple do të shesë ditën e debutimit iPhone të prodhuar në Indi


Për herë të parë, modeli i ri i iPhone që blihet në ditën e lançimit mund të jetë prodhuar në Indi.

Apple Inc. planifikon ta bëjë iPhone 15 të prodhuar në Indi në dispozicion në vendin e Azisë Jugore dhe në disa rajone të tjera në ditën e debutimit të shitjeve globale, thanë njerëz të njohur me këtë çështje.

Lajmi u bë i ditur nga kompania mediatike “Bloomberg”.

Ndërsa shumica dërrmuese e iPhone 15-ve do të vijë nga Kina, kjo do të ishte hera e parë që një gjeneratë e fundit, pajisje e montuar në Indi është e disponueshme në ditën e parë të shitjes, thanë ata, duke kërkuar të mos identifikohen pasi çështja është private.

Ai gjithashtu do të nënvizonte aftësinë në rritje të prodhimit të Indisë dhe do të pasqyronte një largim të rëndësishëm nga strategjia e mëparshme e Apple për shitjen e pajisjeve të reja kryesisht të prodhuara nga Kina për klientët anembanë botës.

iPhone 15 i ri pritet të dalë në shitje disa ditë ose javë pas zbulimit të tij, të planifikuar për në orën 10 të mëngjesit me orën e Kalifornisë të martën.

Apple me bazë në Cupertino, Kaliforni filloi prodhimin e iPhone 15 në fabrikën e furnizuesit Foxconn Technology Group në shtetin jugor të Tamil Nadu muajin e kaluar.

Kjo lëvizje ishte një përpjekje tjetër e gjigantit të teknologjisë amerikane për të ngushtuar më tej hendekun midis operacioneve të tij në Indi dhe bazave të tij kryesore të prodhimit në Kinë.

Vonesa të vogla me pajisjen e ndërtuar në Indi mund të ndodhin për shkak të pengesave të paparashikuara të logjistikës, thanë njerëzit.

Apple është vendosur të prezantojë iPhone 15, orët e përditësuara dhe AirPods në një ngjarje gala në selinë e saj në SHBA. Shitjet e produkteve të reja fillojnë zakonisht rreth 10 ditë pas zbulimit.

Përpara iPhone 14, Apple grumbullonte vetëm një pjesë të prodhimit të saj global në Indi, e cila mbeti pas prodhimit në Kinë me gjashtë deri në nëntë muaj.

Kjo vonesë u reduktua në mënyrë drastike vitin e kaluar në vetëm javë, dhe Apple ka rritur përqindjen e iPhone-ve që monton në Indi për të arritur në 7 për qind në fund të marsit.

iPhone 15 pritet të jetë përditësimi më i madh i pajisjes në tre vjet. Ai do të përfshijë përmirësime në sistemin e kamerës në të gjithë gamën, dhe modelet Pro do të fitojnë një procesor të përmirësuar 3 nanometër.

Formacioni i ri është kritik për ringjalljen e shitjeve të shënuara. Apple në gusht raportoi tremujorin e tretë radhazi të rënies së shitjeve, të rënduara nga kërkesa e vakët e konsumatorit në tregjet kryesore si SHBA, Kina dhe Evropa.

Furnizuesit e tjerë të Apple në Indi – Pegatron Corp. dhe një fabrikë Wistron Corp. që së shpejti do të blehet nga Tata Group – gjithashtu ka të ngjarë të montojnë së shpejti iPhone 15, ka raportuar Bloomberg News.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore