Lajme

Apple dhe Kina kanë një marrëdhënie ‘simbiotike’, thotë Tim Cook


Apple gëzon një marrëdhënie “simbiotike” me Kinën, tha të shtunën shefi i saj Tim Cook, duke vizituar Kinën për të marrë pjesë në Forumin e Zhvillimit të Kinës, një ngjarje shtetërore kineze ku marrin pjesë zyrtarë të lartë të qeverisë dhe figura publike të sektorit të sipërmarrjes.

“Është një lloj marrëdhënie simbiotike nga e cila besoj se ne të dy kemi përfituar”, tha ai gjatë një interviste mbi rolin e teknologjisë në arsim, duke shtuar: “Apple dhe Kina janë rritur së bashku”.

Fjalimi i Tim Cook vjen ndërsa Apple, kompania më e madhe në botë për nga kapitalizimi i tregut, kërkon të transferojë aktivitetet e prodhimit jashtë Kinës.

Shitjet e produkteve të Apple u penalizuan në vitin 2022 nga kufizimet e prodhimit në fabrika për shkak të të ashtuquajturës politikë “zero COVID” të Kinës.

Kontrollet e SHBA-ve mbi eksportet e komponentëve të teknologjisë së lartë kërcënojnë gjithashtu zinxhirin e furnizimit të markës Apple.

Një temë që Tim Cook nuk e diskutoi gjatë këtij shkëmbimi.

Shefi i Apple, megjithatë, theksoi nevojën për të kapërcyer hendekun në arsim midis shkollave në zonat urbane dhe rurale.

Dhe ai gjithashtu inkurajoi të rinjtë që të mësojnë programim dhe të zhvillojnë të menduarit e tyre kritik.

Tim Cook premtoi veçanërisht të rrisë në 100 milionë juanë (13.5 milionë euro) shpenzimet e Apple të alokuara për programin e saj arsimor në zonat rurale të Kinës.

Ai vizitoi një dyqan Apple në qendër të Pekinit të premten, duke bërë një selfie me këngëtarin Huang Ling që u bë virale në mediat sociale kineze.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore