Lajme

Antony Blinken: Mbrojtja e Izraelit është thelbësore, ngjashëm edhe ndihma për civilët në Gaza


Më 20 tetor, Presidenti amerikan Joe Biden kërkoi fonde nga Kongresi që është jetik për sigurinë kombëtare të Amerikës.

Mbështetja e shpejtë e Kongresit do të na lejojë të vazhdojmë të ndihmojmë Ukrainën teksa mbron demokracinë, tokën dhe popullin e vet kundër luftës së Rusisë.

Do të forcojë rolin tonë në një konkurrencë strategjike në rritje me Kinën. Dhe kjo do të sigurojë që ne mund ta ndihmojmë Izraelin të mbrohet, ndërkohë që ndihmojmë civilët palestinezë të kapur në një sulm të kryqëzuar të Hamasit.

Të marra së bashku, investimi do të tregojë vendosmërinë e palëkundur të SHBA-ve për të qëndruar me aleatët dhe partnerët, duke u përballur me autokratët dhe terroristët, si dhe për të qëndruar për një rend ndërkombëtar që mbron interesat dhe vlerat e Amerikës.

Disa në Kongres po e bëjnë çështjen për të financuar vetëm pjesë të kërkesës së presidentit, duke përfshirë propozimet për të ndërprerë të gjithë ndihmën humanitare për civilët në Gaza.

Por ky do të ishte një gabim i rëndë.

Sepse do të thellojë vuajtjet e më shumë se 2 milionë civilëve palestinezë – duke përfshirë gra, fëmijë, të moshuar, njerëz me aftësi të kufizuara dhe popullsi të tjera të cenueshme.

Ata nuk kanë asnjë lidhje me sulmet e mjerueshme të Hamasit.

Çka do të dëmtojë sigurinë dhe stabilitetin rajonal të Izraelit. Dhe do të përkeqësojë problemet dhe rreziqet që do t’i kushtojnë taksapaguesve amerikanë shumë më tepër me kalimin e kohës.

Që kur Hamasi masakroi më shumë se 1 mijë e 400 njerëz në Izrael, duke përfshirë 35 qytetarë amerikanë, dhe mori më shumë se 230 pengje, Presidenti Biden ka pohuar vazhdimisht të drejtën e Izraelit.

Në të vërtetë, detyrimin e tij për të mbrojtur veten dhe për të parandaluar Hamasin nga kryerja e një sulmi të tillë përsëri.

Presidenti e ka bërë të qartë se SHBA-të do të sigurojnë që Izraeli të ketë atë që i nevojitet për të mbrojtur popullin kundër të gjitha kërcënimeve, përfshirë nga Irani dhe grupet e tij përfaqësuese.

Ndihma për sigurinë në kërkesën tonë shtesë do të na lejojë të përmbushim atë angazhim.

Njëherazi, mënyra se si Izraeli mbron veten ka rëndësi.

Civilët palestinezë nuk janë fajtorë për mizoritë e Hamasit apo për krizën e rëndë humanitare në Gaza.

Ata janë viktimat e saj. Ashtu si me civilët në çdo konflikt, jetët e civilëve palestinezë duhet të mbrohen.

Kjo do të thotë se fluksi i ushqimit, ujit, ilaçeve, karburantit dhe ndihmave të tjera thelbësore humanitare në Gaza duhet të rritet.

Menjëherë dhe në mënyrë të konsiderueshme.

Civilët palestinezë duhet të jenë në gjendje të qëndrojnë jashtë rrezikut. Duhet marrë çdo masë paraprake e mundshme për të mbrojtur vendet humanitare. Dhe kjo do të thotë se duhet të merren parasysh pauzat humanitare për këto qëllime.

Respektimi i këtyre standardeve është i vështirë në çdo konflikt, aq më pak kur përballesh me një armik që në mënyrë cinike dhe monstruoze përdor civilët si mburoja njerëzore dhe lëshon raketa nga spitalet, shkollat dhe ndërtesat e banimit.

Paçka sfidave, parandalimi i një katastrofe humanitare në Gaza është jetik për sigurinë e Izraelit.

Konflikti – pa ndihmë të shpejtë dhe të qëndrueshme humanitare – ka shumë më tepër gjasa të përhapet, vuajtjet do të rriten dhe Hamasi dhe sponsorët e tij do të përfitojnë duke e modeluar veten si shpëtimtarë mes vetë dëshpërimit që krijuan.

Dhe thellimi i krizës do të minojë mundësinë e integrimit të mëtejshëm midis Izraelit dhe fqinjëve.

Po ashtu ofrimi i ndihmës dhe mbrojtjes së menjëhershme për civilët palestinezë në konflikt është një themel i domosdoshëm për gjetjen e partnerëve në Gaza, të cilët kanë një vizion të ndryshëm për të ardhmen nga Hamasi.

Dhe që janë të gatshëm të ndihmojnë në realizimin e tij.

Ne nuk mund t’i gjejmë ata partnerë nëse ata konsumohen nga një katastrofë humanitare dhe tjetërsohen nga indiferenca jonë e perceptuar ndaj gjendjes së tyre.

Me pak fjalë, mbrojtja e civilëve palestinezë dhe lehtësimi i ndihmës humanitare nuk janë vetëm gjërat e duhura për Izraelin.

Ato do të avancojnë gjithashtu sigurinë e tij afatgjatë.

Kjo është arsyeja pse udhëheqësit e Izraelit ia kanë bërë të qartë Presidentit Biden dhe anëtarëve të Kongresit se ata mbështesin ofrimin e ndihmës humanitare të SHBA-ve për Gazën.

Trajtimi i krizës humanitare në Gaza përputhet gjithashtu me parimet më të thella të kombit tonë, duke përfshirë besimin se çdo jetë civile është po aq e vlefshme dhe po aq e denjë për mbrojtje.

Pavarësisht nga kombësia, etnia, mosha, gjinia apo besimi i tij/saj.

Një civil është civil.

Kjo është ajo që ne do të prisnim nëse do të gjenim civilët tanë – dhe familjet tona – të bllokuar në një konflikt.

Gjithashtu ne do të dëshironim të ishim në gjendje të ushqenim të dashurit tanë, të kujdeseshim për të sëmurët, të kishim ujë të sigurt për të pirë dhe të mbroheshim nga sulmet.

Ne duhet të kërkojmë jo më pak për civilët palestinezë.

Të gjitha janë arsye që SHBA-të kanë punuar pa pushim me Izraelin, Egjiptin, Kombet e Bashkuara dhe partnerë të tjerë për të gjetur mënyra për të lejuar që ndihma e qëndrueshme humanitare të rrjedhë për civilët në Gaza.

Këtë, duke vendosur masa rigoroze monitorimi dhe inspektimi për të parandaluar devijimin e ndihmës.

Asnjë ndihmë humanitare nuk po shkon në Gaza pa u inspektuar më parë.

Sigurimi i rrjedhës së fuqishme të ndihmës humanitare ishte një fokus kyç i udhëtimit tim në rajon dhe ai i Presidentit Biden, i cili siguroi marrëveshje me partnerët për të vendosur mekanizmat që po lejojnë që ndihma të hyjë përsëri në Gaza.

Presidenti emëroi një nga diplomatët më të lartë të Amerikës, ambasadorin David Satterfield, për të përshpejtuar përpjekjet tona humanitare në terren.

Teksa Amerika ka një interes të thellë në adresimin e këtyre krizave, ne nuk mund dhe nuk duhet ta mbajmë vetëm këtë barrë.

Kjo është arsyeja pse ne po mbledhim të tjerët që të bashkohen me ne.

Në rastin e Gazës, më shumë se 30 qeveri tashmë janë zotuar të bashkohen me ne në mbështetjen e përgjigjes humanitare.

Dhe ne do të sjellim më shumë, duke u udhëhequr nga fuqia e shembullit tonë.

Ne nuk duhet të zgjedhim midis mbrojtjes së Izraelit dhe ndihmës së civilëve palestinezë. Ne mund dhe duhet t’i bëjmë të dyja.

Kjo është mënyra e vetme për të qëndruar në mënyrë të vendosur pranë një prej aleatëve tanë më të afërt, për të mbrojtur jetët e pafajshme, për të mbështetur rregullat ndërkombëtare për të ruajtur rrugën e vetme të qëndrueshme drejt paqes dhe sigurisë së qëndrueshme për izraelitët dhe palestinezët: dy shtete për dy popuj.

Çdo anëtar i Kongresit që kujdeset për sigurinë e qëndrueshme të Izraelit duhet të mbështesë ndihmën e mbrojtjes dhe atë humanitare për të adresuar këtë konflikt.

Opinion i Sekretarit amerikan të Shtetit, Antony Blinken, publikuar në Washington Post

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore