Lajme

Antony Blinken do të vizitojë Kinën këtë muaj në shenjë të lehtësimit të tensioneve


Sekretari amerikan i shtetit Antony Blinken do të udhëtojë në Kinë këtë muaj, në shenjën më të fundit se Pekini dhe Uashingtoni kanë filluar të stabilizojnë një marrëdhënie të trazuar dypalëshe që ishte fundosur në pikën më të ulët në dekada.

Blinken pritet ta vizitojë brenda javëve në vijim, sipas dy personave të njohur me planet e tij. Ai kishte anuluar papritur një udhëtim në shkurt në përgjigje të fluturimit të dyshuar të një baloni spiun kinez mbi SHBA, i cili përmbysi përpjekjet për të riparuar marrëdhëniet.

Vizita e diplomatit amerikan do të ishte një shenjë e përparimit të rinovuar midis Uashingtonit dhe Pekinit për të rivendosur angazhimin e nivelit të lartë.

Presidenti Joe Biden dhe udhëheqësi kinez Xi Jinping ranë dakord në samitin e G20 në Bali në nëntor që të përpiqeshin të vendosnin një “kat” nën marrëdhëniet, por përpjekjet e tyre u prishën nga episodi i balonës.

Duke folur në samitin e G7 në Hiroshima muajin e kaluar, Biden tha se ai priste një “shkrirje” të afërt të marrëdhënieve, duke rritur pritshmëritë që vendet e kishin kaluar incidentin me balonë.

Palët kanë rifilluar një sërë kontaktesh në javët e fundit. Gazeta britanike “Financial Times” raportoi javën e kaluar se drejtori i CIA-s Bill Burns bëri një udhëtim të fshehtë në Pekin në maj, duke e bërë atë zyrtarin më të lartë të administratës Biden që viziton Kinën. Udhëtimi i tij erdhi me ftesë të Kinës, sipas dy personave të njohur me këtë çështje.

Daniel Kritenbrink, zyrtari më i lartë i departamentit të shtetit për çështjet e Azisë Lindore dhe Sarah Beran, zyrtarja e lartë e Këshillit të Sigurisë Kombëtare për Kinën dhe Tajvanin, u takuan të hënën me homologët e tyre në Pekin.

Në deklarata, të dyja palët thanë se bisedimet që synonin përmirësimin e marrëdhënieve ishin “të sinqerta dhe produktive”.

Muajin e kaluar, këshilltari amerikan për sigurinë kombëtare, Jake Sullivan zhvilloi dy ditë bisedime në Vjenë me Wang Yi, zyrtarin më të lartë të politikës së jashtme të Kinës. SHBA po përpiqet gjithashtu të organizojë një telefonatë midis Biden dhe Xi për të krijuar vrull pas disa muajsh progresi të vogël.

Kina kishte refuzuar më parë të pranonte të riplanifikonte vizitën e Blinken, pjesërisht nga pakënaqësia që ai e kishte anuluar atë në shkurt, si dhe nga shqetësimet se Uashingtoni mund të turpëronte Pekinin duke publikuar rezultatet e një hetimi të FBI-së për incidentin me balonë ndërsa ai ishte në Kinë.

Në një tjetër shenjë përparimi, ministri kinez i Tregtisë Wang Wentao takoi së fundmi sekretaren e tregtisë së SHBA-ve, Gina Raimondo në Uashington, në vizitën e parë të lartë kineze në Uashington që nga janari 2020.

Ai gjithashtu takoi zyrtaren më të lartë të tregtisë amerikane, Katherine Tai, në një takim Apec në Detroit.

Xie Feng, ambasadori i ri kinez në SHBA, mbërriti në Uashington muajin e kaluar pas një vonese të gjatë që nga largimi i paraardhësit të tij Qin Gang, tani ministër i Jashtëm.

Departamenti i Shtetit nuk konfirmoi udhëtimin e afërt të Blinken në Kinë, duke thënë se vizita e tij do të riplanifikohej “kur kushtet lejojnë”. Ministria e Jashtme e Kinës gjithashtu refuzoi të komentojë mbi udhëtimin.

Ministri kinez i mbrojtjes Li Shangfu refuzoi të takohej me homologun e tij amerikan Lloyd Austin në forumin e sigurisë Shangri-La Dialogue Asia në Singapor javën e kaluar, sepse Uashingtoni refuzoi të heqë sanksionet ndaj gjeneralit.

Shtetet e Bashkuara thonë se kanalet e komunikimit ushtarak janë kritike për shkak të një numri në rritje të atyre që zyrtarët i përshkruajnë si përgjime të rrezikshme nga luftëtarët kinezë mbi Detin e Kinës Jugore. Ai akuzoi gjithashtu një anije luftarake kineze se po lundronte në mënyrë të pamatur pranë një anijeje detare amerikane në ngushticën e Tajvanit të shtunën.

Kina ndalon vizitën e Blinken-it në Pekin për shkak të shqetësimeve për ‘balonën spiune’

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore