Lajme

Antisemitët ‘shënjestrojnë’ fshatin spanjoll


Grupet hebraike në Spanjë po bëjnë thirrje për veprim urgjent pasi një fshat i vogël i vendit me popullsi hebre u shpërfytyrua përsëri me mbishkrime antisemitike.

Të mërkurën mbrëma Castrillo Mota de Judíos, që do të thotë Kampi i Kodrës së Hebrenjve, u lye me një simbol neo-nazist. Dy pjesë grafiti referonin emrin e vjetër të fshatit – Castrillo Matajudíos, ose Camp Kill Jews në anglisht – i cili u ndryshua pas një referendumi tetë vjet më parë.

Njëri lexonte, “Camp Kill Hebres, binjakëzuar me Aushwitch”.

Fshati është vënë në shënjestër të antisemitëve që kur emri i tij u ndryshua zyrtarisht në 2015 dhe u njoftuan planet për të hapur një qendër kujtese hebreje.

Federata e Komuniteteve Hebraike të Spanjës (FCJE) tha se sulmet “frikësuese” mund të kishin përfunduar në një zjarr të rrezikshëm dhe u bëri thirrje autoriteteve të veprojnë.

“Ne duam të shprehim edhe një herë shqetësimin tonë më të thellë pas këtij incidenti të ri në Castrillo Mota de Judíos”, tha sekretari i përgjithshëm i federatës, Maxo Benalal.

“I bëjmë thirrje policisë që të bëjë punën e saj sa më shpejt dhe në mënyrë efektive dhe që gjykatat të zbatojnë kodin penal sa më rigoroz. Spanja nuk është një vend racist dhe ne nuk mund të lejojmë që incidente të tilla të mbeten pa u ndëshkuar”.

Lorenzo Rodríguez, kryebashkiaku i Castrillo Mota de Judíos, i cili ndodhet në provincën Burgos të rajonit verior spanjoll të Castilla y León, i quajti ata që qëndronin pas sulmeve si frikacakë. Ai tha se tragjedia ishte shmangur vetëm falë përpjekjeve të banorëve vendas që shuan zjarrin.

“Autorët nuk do të kenë sukses të na bëjnë të braktisim objektivin tonë, që është rivendosja e kujtesës hebreje të Castrillos”, tha ai.

“E vërteta dhe guximi gjithmonë mundin urrejtjen dhe frikacakët. Ne kurrë nuk do të gjunjëzohemi”.

Vendbanimi mendohet të jetë krijuar në shekullin e XI-të nga një grup hebrenjsh që ishin dëbuar nga një fshat aty pranë. Megjithëse u bë një qendër tregtare popullore dhe shtëpi për më shumë se 1 mijë njerëz, jeta ndryshoi në mënyrë drastike kur mbretëresha Isabella dhe mbreti Ferdinand dëbuan hebrenjtë nga Spanja në 1492.

Disa studiues besojnë se emri u ndryshua për të sinjalizuar besnikërinë ndaj katolicizmit dhe kurorës, ndërsa të tjerë mendojnë se mund të ketë qenë një rrëshqitje e stilolapsit, duke ndryshuar mota (kodër) në mata (vrasje).

Shtatë vjet më parë, Spanja u përpoq të shlyente atë që e quajti “gabimi historik” i dëbimit dhe persekutimit të komuniteteve të saj hebreje, duke u ofruar shtetësi pasardhësve të atyre që u detyruan të largoheshin nga atdheu i tyre.

Oferta, e cila skadoi në tetor 2019, rezultoi në 132 mijë e 226 persona me prejardhje sefardike që aplikonin për nënshtetësinë spanjolle.

Marrë nga The Guardian, përshtatur për Albanian Post

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore