Lajme

Anija ruse e dyshuar se transportonte grurë të vjedhur niset nga porti turk


Anija e mallrave me flamur rus, Zhibek Zholy, e dyshuar se mbante grurë të vjedhur ukrainas, u largua nga porti veriperëndimor turk i Karasu të mërkurën vonë, treguan të dhënat e gjurmimit të anijeve.

Ambasadori i Ukrainës në Turqi Vasyl Bodnar të dielën tha se autoritetet turke kishin ndaluar anijen, për të cilën Kievi ka thënë se po transportonte grurë nga porti i pushtuar i Berdyansk. Agjencia e lajmeve “Reuters” raportoi më parë se Ukraina i kishte kërkuar Turqisë kapjen e anijes.

Ministria e Jashtme e Rusisë të mërkurën hodhi poshtë zërat për ndalimin e anijes nga autoritetet si raporte të rreme. Ai tha se Zhibek Zholy 7,146 dwt “po i nënshtrohej procedurave standarde”.

Faqja e internetit marinetraffic.com tregoi Zhibek Zholy duke lëvizur të paktën 20 kilometra larg nga porti Karasu i Detit të Zi përpara se të zhdukej me sa duket nga pamja.

Kievi ka akuzuar Moskën për vjedhjen e grurit nga territoret e pushtuara nga forcat ruse që nga fillimi i pushtimit të tyre në fund të shkurtit dhe për ta nxjerrë jashtë vendit, qoftë në zonat e pushtuara nga Rusia, në vetë Rusinë ose në vende të tjera.

Kremlini, i cili e quan veprimin një “operacion special ushtarak”, ka mohuar më parë se Rusia ka vjedhur ndonjë grurë ukrainas.

Ministria e Jashtme turke ka thënë më herët se kishte hetuar pretendimet publike të Ukrainës se gruri i vjedhur nga Rusia kishte hyrë në Turqi dhe përcaktoi se nuk kishte asnjë problem.

“Ne jemi kundër drithërave ose mallrave të tjera ukrainase që të merren nga Rusia dhe ne nuk do të lejojmë që këto mallra të vijnë tek ne”, u tha gazetarëve Ministri i Jashtëm Mevlüt Çavuşoğlu më 23 qershor.

Një burim diplomatik turk tha të martën se Kievi kishte ndarë me Ankaranë pretendimet e tij në lidhje me drithërat e vjedhura që supozohej se silleshin në Turqi nëpërmjet anijeve ruse dhe se bashkëpunimi me zyrtarët ukrainas ishte në vazhdim.

Ministria e Jashtme e Ukrainës tha të enjten se do të thërriste ambasadorin e Turqisë për të kërkuar sqarime pasi anija ruse lundroi.

Ishte “e papranueshme” që anija të ishte lejuar të largohej, tha Ministria ukrainase.

“Na vjen keq që anija ruse Zhibek Zholy, e cila ishte plot me grurë të vjedhur ukrainas, u lejua të largohej nga porti Karasu, pavarësisht provave kriminale të paraqitura tek autoritetet turke”, shkroi në Tëitter zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Ukrainës, Oleg Nikolenko.

Duke cituar ekuipazhin e anijes, agjencia ruse e lajmeve “Tass” tha të enjten se planifikonte të shkarkonte grurin në “një anije magazinimi” pasi të linte ankorimin pranë një porti turk.

Gjurmuesi i transportit Refinitiv tregoi se destinacioni i anijes ishte porti rus i Kavkazit, me një datë mbërritjeje të parashikuar të premten.

Ukraina është një nga furnizuesit kryesorë globalë të grurit, por dërgesat janë ndalur nga pushtimi i Rusisë, duke shkaktuar mungesa globale të ushqimit. Kombet e Bashkuara u kanë bërë thirrje të dyja palëve, si dhe fqinjit detar, Turqisë, që të bien dakord për një korridor.

Ukraina akuzon Rusinë për bllokimin e lëvizjes së anijeve të saj dhe presidenti i saj Volodymyr Zelenskyy tha këtë javë rreth 22 milionë tonë drithë ishin të ngecur në këtë moment, me një korrje të mëtejshme prej rreth 60 milionë tonësh që pritet në vjeshtë.

Rusia mohon se po bllokon çdo lëvizje të grurit dhe thotë se Ukraina është fajtore për mungesën e lëvizjes, pjesërisht për shkak të atyre që ajo thotë se janë operacione minerare në portet e saj.

Marrë nga Daily Sabah, përshtatur për Albanian Post

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore