Lajme

Andrew Tate zbërthen veten dhe ndryshimet që pësoi si influencer


Andrew Tate ka mohuar nxitjen e një kulture të mizogjinisë dhe ka mbrojtur reputacionin e tij në një intervistë ‘luftarake’ me median shtetërore britanike BBC.

Kur BBC i bëri atij një sërë akuzash – duke përfshirë akuza specifike për përdhunim, trafik njerëzor dhe shfrytëzim të grave, për të cilat ai po hetohet nga prokurorët rumunë – ai i hodhi poshtë ato.

Kur u pyet nëse pikëpamjet e tij të diskutueshme për gratë dëmtonin të rinjtë, ndikuesi pretendoi se ai ishte një “forcë për të mirën” dhe se ai “po vepronte nën udhëzimet e Zotit për të bërë gjëra të mira”.

Kjo ishte intervista e parë televizive e Tate me një transmetues të madh, që kur u lirua në arrest shtëpiak nga paraburgimi policor në Rumani në prill.

Tate, i cili ka shprehur vazhdimisht mosbesimin e tij ndaj mediave tradicionale, ka një numër shumë të madh ndjekësish në internet, por pikëpamjet e tij deri më tani kanë mbetur të pakundërshtuara në një intervistë të drejtpërdrejtë si kjo.

Ai hodhi poshtë dëshmitë e grave individuale të përfshira në hetimin aktual, të cilat e kanë akuzuar atë për përdhunim dhe shfrytëzim.

Dhe ai e përshkroi një grua tjetër, të intervistuar në mënyrë anonime nga BBC në fillim të këtij viti, si “imagjinare”, duke thënë se ajo ishte shpikur nga BBC.

Gruaja në fjalë, të cilës i është dhënë pseudonimi Sophie për të mbrojtur identitetin e saj, i tha File on Four të BBC Radio 4 se ajo e ndoqi zotin Tate në Rumani duke besuar se ai ishte i dashuruar me të. Atje, asaj iu bë presion për të punuar me kamera në internet dhe për të bërë tatuazh emrin e zotit Tate në trupin e saj, tha ajo.

Kur u pyet për dëshminë e Sophie, Tate i tha BBC-së: Unë po ju bëj nderin si media e trashëguar, duke ju dhënë rëndësi, duke ju folur. Dhe po ju them tani, kjo Sophie, të cilën BBC e ka shpikur, që nuk ka fytyrë. Askush nuk e di se kush është. Unë e di.

Sophie po ndihmon tani prokurorët rumunë me hetimin.

Gazetarja i parashtroi atij gjithashtu shqetësimet e mësuesve të shkollave, figurave të larta të policisë dhe aktivistëve të të drejtave për ndikimin e pikëpamjeve të tij.

Këto shqetësime përfshijnë komentet e shefit ekzekutiv të “Rape Crisis” në Angli dhe Uells, i cili tha se ajo ishte “thellësisht e shqetësuar nga ideologjia e rrezikshme e kulturës së përdhunimit mizogjen që përhap Tate”.

Më vonë gjatë intervistës, ai tha se ishte “plotësisht e pandershme” të “pretendohej” se po dëmtonte të rinjtë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore