Sport

Ancelotti: Modric dhe Kroos janë të paprekshëm


Carlo Ancelotti tha se mesfushorët Luka Modric dhe Toni Kroos janë “të paprekshëm” në Real Madrid, por “kjo nuk do të thotë se ata luajnë çdo lojë” me konkurrencën e të tjerëve në skuadër.

Modric humbi fitoren e rikthimit të së enjtes në Copa del Rey në Villarreal për shkak të lëndimit, ndërsa Kroos u zëvendësua me rezultatin 2-0 me zëvendësuesin Dani Ceballos që kontribuoi në të tre golat e Madrid-it, duke shënuar golin e fitores në minutën e 86-të.

Madridi po përballet me një listë të vështirë ndeshjesh, me udhëtimin e së dielës në La Liga te Athletic Club i ndjekur nga një derbi çerekfinale e kupës me Atletico Madrid të enjten e ardhshme, dhe më pas do të presë Real Sociedad-in në formë fundjavën e ardhshme.

“Skuadra është e paprekshme”, tha Ancelotti në një konferencë shtypi të shtunën, kur u pyet nëse menaxhimi i kalimit nga një brez në tjetrin ishte puna e tij më e vështirë si trajner.

“Nuk janë vetëm [Modric dhe Kroos], janë edhe të tjerët që vijnë në fushë dhe japin gjithçka, siç bënë Ceballos dhe [Marco] Asensio. Modric dhe Kroos janë të paprekshëm, por kjo nuk do të thotë se ata duhet ta luajnë çdo lojë.

“Ata janë lojtarë që kanë bërë histori në këtë klub, ata po bëjnë histori dhe do të bëjnë histori. Por kjo nuk do të thotë se ata duhet të luajnë çdo ndeshje”.

Madridi shkoi në ndeshjen e raundit të 16-të të Kupës së Mbretit të së enjtes nën presion – pas një humbje nga Villarreal në La Liga dhe një humbje nga Barcelona në finalen e Superkupës spanjolle – dhe performoi dobët, përpara një kthese dramatike në pjesën e dytë.

“Reagimi te Villarreal ishte shumë i mirë”, shtoi Ancelotti. “Ne bëmë gabime të mëdha në pjesën e parë. Gjatë ditëve të fundit ne kemi vlerësuar gjithçka. Ne [nuk kemi kohë] për t’u stërvitur, kështu që ne rikuperojmë dhe shikojmë video. Gabimet ishin mjaft të qarta, le të shpresojmë se nuk përsëritet… Ne nuk mund të dhurojmë [gola] si në ndeshjet e fundit.”

Ancelotti hodhi poshtë raportet për interesim nga drejtuesit e Premier League Arsenal për Eduardo Camavinga – duke thënë se “Eduardo është i paprekshëm, si Modric apo Kroos”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore