Sport

Ancelotti: Është një kohë tranzicioni, të gjithë duhet ta kuptojnë këtë


Carlo Ancelotti mbajti një konferencë shtypi në Valdebebas përpara çerekfinales së Kupës së Mbretit të enjten kundër Atletico Madrid-it.

Trajneri theksoi se skuadra po kalon një proces të ndërrimit të brezave dhe se suksesi i skuadrës do të varet si nga veteranët ashtu edhe nga lojtarët më të rinj.

Kjo ishte një nga temat kryesore të diskutuara kur ai u pyet nëse Luka Modric dhe Toni Kroos janë në rregull me zëvendësimin.

“Ata janë profesionistë dhe e kuptojnë shumë mirë se çfarë është ky klub. Ata e dinë cilësinë e kësaj skuadre dhe nuk mendoj se duhet të shpjegoj asgjë,” tha ai në një konferencë për shtyp.

“Ne folëm për këtë në fillim të sezonit, është një kohë tranzicioni dhe të gjithë duhet ta kuptojnë. Si lojtarët e rinj ashtu edhe veteranët. Ky mirëkuptim dhe durim nga veteranët ishte jetik edhe sezonin e kaluar.”

Duke folur konkretisht për derbin e ardhshëm në Kupën e Mbretit, Ancelotti tha: “Si të gjithë derbit, ju duhet të përgatiteni për ta në një mënyrë të veçantë, kundër një ekipi të fortë. Ne jemi kthyer në shtëpi pas dy muajsh, me tifozët tanë. Ata po përmirësohen, ndeshja e tyre e fundit ishte shumë e mirë (3-0 kundër Valladolid) dhe do të jetë argëtuese.

“Ne mendojmë se kemi një shans për të arritur në gjysmëfinale. Ne marrim parasysh forcën e kundërshtarëve tanë dhe e dimë se është shumë e vështirë. Është një ndeshje e veçantë dhe do të jetë një lojë argëtuese sepse Atletico po përmirësohet.”

Real Madridi do të mungojë në derbin e Madridit dhe Ancelotti ka hedhur dritë mbi atë se kush do të mungojë: “[David] Alaba është në dispozicion, jo si [Aurelien] Tchouameni apo [Eden] Hazard që janë stërvitur vetëm pjesërisht. [Dani]. ] Carvajal dhe Lucas [Vazquez] janë gjithashtu jashtë. Është e rëndësishme që pak nga pak t’i kthejmë njerëzit”.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore