Lajme

Analisti i mbrojtjes për Haaretz-in: Fitorja e Hamas-it është një dështim i Izraelit në një shkallë masive


Amos Harel, analisti i mbrojtjes i Haaretz, deklaroi se Hamasi është përgatitur për këtë fushatë prej muajsh dhe vazhdimisht i ka shtuar Izraelit nëse duhet të rrisë numrin e punëtorëve të Gaza-s që lejohen të punojnë në Vijën e Gjelbër.

Rezultati katastrofik – Pesëdhjetë vjet e një ditë pas shpërthimit të Luftës së Yom Kipurit. Ky është një lëshim i madh që e ndajnë të gjithë lidershipin politik dhe të sigurisë, por këto gjëra do të duhet të bëhen të qarta vetëm pas luftës.

Problemi është se Izraeli vjen nga një krizë e brendshme e paprecedentë, në të cilën sjellja ekstreme dhe e çmendur e qeverisë diktoi një axhendë brenda së cilës shteti u fokusua në të gjitha gjërat e gabuara, shkruan Harel.

Sipas tij, kjo nuk i lehtëson gradat profesionale, por sigurisht që do ta vështirësojë funksionimin e shtetit në këto ditë të vështira.

“Hamasi nisi një sulm efektiv të befasishëm, i cili befasoi plotësisht organizatat e inteligjencës izraelite dhe anoi plotësisht konceptin e mbrojtjes operacionale në Rripin e Gazës. Nga ana jonë ka një numër të lartë të të vdekurve dhe të plagosurve, të cilët ende nuk janë konstatuar. Gaza thuhet gjithashtu se ka sjellë atje një numër të konsiderueshëm rrëmbyesish dhe trupash nga Izraeli”, shkruan analisti i mbrojtjes.

Harel vëren po ashtu se Hezbollahu tani po pret zhvillimet dhe po shqyrton lëvizjet e tij. Mund të supozohet se sekretari i tij i përgjithshëm, Hassan Nasrallah, po mban dorën në këmbëzë, shkruan më tej analisti.

Ai thekson se konsorciumi izraelit në Gaza është shembur – në politikë, vendosjen e forcave të mbrojtjes dhe gatishmërinë e tyre për befasi, dhe natyrisht në mungesë të plotë të alarmit të inteligjencës.

Hamasi nxori mësimet e tij nga një operacion i fortë në vitin 2014 dhe i kreu në përputhje me rrethanat. Në atë fushatë, megjithëse ai u përpoq të niste sulmet nga tunelet, organizata dështoi në shumicën e përpjekjeve për të depërtuar militantët dhe shumica e sulmeve thyen forcat mbrojtëse të IDF-së. Këtë herë, postet u sulmuan, me vigjilencë relativisht të ulët dhe forca të kufizuara, sqaron Harel.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore