Lajme

Ambasadorët polakë në harresë teksa Tusk e Duda grinden për politikën


Dhjetëra diplomatë të lartë polakë të emëruar nga kryeministri Donald Tusk nuk janë në gjendje të marrin postet e tyre për shkak të kundërshtimeve nga armiku i tij politik, presidenti Andrzej Duda, që e kanë lënë shërbimin e jashtëm të vendit në konfuzion.

Ministria e Jashtme e Polonisë njoftoi se po zëvendësonte 50 ambasadorë për të pasqyruar pikëpamjet më liberale dhe pro-BE të qeverisë së koalicionit të Tusk, e cila rrëzoi administratën e mëparshme të djathtë të partisë Ligj dhe Drejtësi (PiS) vitin e kaluar.

Por Duda, një kandidat për PiS, ka qenë në mosmarrëveshje me Tusk dhe ka përdorur fuqitë e tij presidenciale për të bllokuar agjendën e reformave të qeverisë dhe emërimet e saj të lartë.

Për të anashkaluar kundërshtimin e Dudas, të nominuarit po udhëtojnë jashtë shtetit për të filluar punën e tyre me rangun më të ulët të të ngarkuarit me punë, ose si përfaqësues të përhershëm në detyrë të Polonisë në organizatat ndërkombëtare, ndërkohë që ambasadorët e mëparshëm janë tërhequr në Varshavë.

Duda po merr pjesë në samitin e NATO-s të kësaj jave në Washington së bashku me përfaqësuesin në detyrë të Polonisë në NATO, Jacek Najder, pasi Duda e quajti nominimin e Najderit “të habitshëm” dhe argumentoi se ishte kundër interesave të Polonisë.

Duda u zotua se do ta bllokonte atë si “shkelje e rregullave” dhe sepse qeveria nuk u konsultua më parë me të.

Duda, i cili do të përfundojë mandatin e tij të dytë dhe të fundit vitin e ardhshëm, gjithashtu ka vënë veton ndaj disa prej legjislacionit të Tusk dhe ka ndaluar zëvendësimin e gjyqtarëve, për të cilin Tusk është zotuar për të rivendosur pavarësinë e gjyqësorit të Polonisë dhe në këmbim të Brukselit që disburson miliarda euro. Fondet e BE-së që ishin ngrirë nën PiS.

Përveç mbështetjes te Duda për të bllokuar emërimet, opozita e PiS po u bën presion qeverive të huaja që të refuzojnë të nominuarit e Tusk, sipas burimeve.

Javën e kaluar ministri i jashtëm polak Radosław Sikorski tha se ish-kryeministri i PiS, Mateusz Morawiecki u përpoq të bindte kryeministren italiane Giorgia Meloni të ndalonte zëvendësimin e ambasadorit të Polonisë në Romë, por lobimi i Morawieckit dështoi.

Në vend të kësaj, kandidati i Tusk, Ryszard Schnepf, mori mbështetjen e Romës “tre herë më shpejt se zakonisht”, sipas Sikorski.

Ndër të nominuarit e tjerë, Duda po bllokon emërimin e ish-ministrit të mbrojtjes së Tusk, Bogdan Klich, si ambasador i Varshavës në Washington, edhe pse politikanët polakë nga të dy anët e rreshtit e konsiderojnë SHBA-të si aleatin e tyre më të rëndësishëm të sigurisë.

Klich pritet të mbërrijë në fund të kësaj vere në Washington, fillimisht si i ngarkuar me punë.

Si pjesë e bashkëjetesës së tyre të vështirë, Duda dhe Tusk udhëtuan së bashku në Washington në mars për të takuar Presidentin Joe Biden.

Por dy muaj më vonë Duda vizitoi Donald Trumpin në New York, duke u bërë një nga krerët e paktë të shteteve të BE-së që takoi kandidatin republikan përpara zgjedhjeve amerikane.

Ribashkimi i Dudas me Trump nuk u mirëprit sakaq nga Tusk.

Por Duda në vend të kësaj ka argumentuar se ndryshimet e papritura në përfaqësimin diplomatik të Polonisë janë kundërproduktive në një kohë të agresionit rus.

Megjithëse Najder ishte tashmë përfaqësuesi i Tusk në NATO një dekadë më parë, Duda tha se rikthimi i tij në detyrë ishte një ndryshim që “aleatët mund të mos e kuptojnë”.

Në vitin 2017, qeveria e PiS zemëroi partnerët e saj të BE-së kur hodhi votën e vetme kundër rizgjedhjes së Tusk si president i Këshillit Evropian, duke argumentuar se Tusk nuk kishte paanshmëri dhe po përzihej në politikën e brendshme nga Brukseli.

Marrë nga “Financial Times”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore