Lajme

Ambasada gjermane jep vizën e fundit për Kosovën


Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde dhe një shtetas i Kosovës duke iu dorëzuar viza e fundit Shengen.

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde, ka bërë të ditur se ia ka dorëzuar vizën e fundit të rregullt Shengen një shtetasi të Kosovës.

Ai u shprehur i gëzuar që periudha e vizave po mbyllet, përmes një shkrimi në platformën ‘X’ ai ka thënë se po i jepet rrugë e duhur liberalizimit të vizave.

“Duke festuar një moment historik! Sapo i dorëzova vizën e fundit të rregullt Shengen një shtetasi kosovar. Të emocionuar që kjo epokë po mbyllet më në fund, duke i dhënë rrugë liberalizimit të merituar të vizave në më pak se dy javë! Duke sjellë shtëpinë dhe diasporën shumë më afër së bashku”, ka shkruar ai.

Më 18 prill, në procesin më të gjatë krahasuar me secilin shtet, pas plotë 12 vjetësh procedura, Parlamenti Evropian ka miratuar vendimin për liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës.

Kosovës, për dallim nga shtetet e tjera të rajonit, i janë dashur 12 vjet nga lansimi i dialogut për liberalizimin e vizave deri në lëvizjen e lirë në zonën Schengen.

Procesi i liberalizimit të vizave për Kosovën nga ana e Parlamentit Evropian ka zgjatur më së gjati në historinë e procesit të liberalizimit të vizave, kjo pasi që shteteve të tjera të Ballkanit Perëndimor iu deshën 2 deri në 3 vjet.

Maqedonisë së Veriut, Malit të Zi dhe Serbisë iu deshën vetëm 2 vjet nga lansimi i dialogut për liberalizimin e vizave deri në lëvizjen e lirë të qytetarëve të tyre në zonën Schengen.

Ndërsa Shqipërisë e Bosnje Hercegovinës 3 vjet.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore