Pajisje

Amazon duket se nuk ka më besim në Alexa


Amazon duket se nuk ka më besim në planet e saj harduerike.

Amazon u detyrua të pushonte nga puna një pjesë të madhe të punonjësve të saj këtë vit.

Një nga divizionet që mori goditjen më të madhe në këtë fushë është ekipi Alexa i kompanisë, i cili është përgjegjës për krijimin e disa prej ekraneve më të mirë Echo.

Divizioni “Worldwide Digital” i Amazon duket se po pëson humbje të mëdha dhe kjo përfshin pajisjet Echo dhe Prime Video, ndërsa e ardhmja e divizionit Alexa është e pasigurt.

Plani i zakonshëm i Amazon, i cili përfshin subvencionimin e shitjes së harduerit, përmes shitjes së shërbimeve dhe produkteve të tjera të ofruara me harduer, nuk po funksionon aq mirë sa mendohej.

Amazon thekson se mbetet e përkushtuar në zhvillimin e pajisjeve Echo dhe Alexa dhe do të vazhdojë të investojë në to.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore