Pajisje

Amazon do të investojë 4 miliardë dollarë te rivali i OpenAI, Anthropic


Amazon do të investojë deri në 4 miliardë dollarë në startup-in Anthropic, i cili ka krijuar një rival të ChatGPT të quajtur Claude.

Kjo vjen teksa gjiganti i Silicon Valley kërkon të mbajë hapin me rivalët në garën për të dominuar teknologjinë artificiale.

Sipas kushteve të marrëveshjes, Amazon do të investojë 1.25 miliardë dollarë fillestare në Anthropic, e cila u themelua rreth dy vjet më parë nga ish-drejtues kërkimor nga zhvilluesi i ChatGPT OpenAI, dhe do të marrë një pakicë të aksioneve në biznes.

Amazon ka bërë me dije se investimi i saj në Anthropic, i cili kohët e fundit njoftoi chatbot-in e ri të inteligjencës artificiale Claude 2, mund të rritet deri në 4 miliardë dollarë.

Lëvizja e Amazon për të krijuar një partneritet strategjik me një startup të suksesshëm të inteligjencës artificiale pason marrëveshjen shumëmiliardë dollarëshe të Microsoft me OpenAI në janar, e cila përfshinte bërjen e ofruesit të saj ekskluziv të cloud.

Sipas kushteve të marrëveshjes së Amazon, Anthropic do të përdorë Shërbimet Web të Amazon si ofruesin e saj kryesor në cloud për “shumicën e ngarkesave të punës”, megjithëse nuk është një marrëveshje ekskluzive, dhe do të përdorë çipa të dizajnuar nga AWS në modelet e themelimit që mbështesin aplikacionet e tij të inteligjencës artificiale.

Modelet e fondacionit janë programe të mëdha të inteligjencës artificiale të trajnuar në sasi të mëdha të dhënash, kështu që ato mund të përshtaten për të zgjidhur një gamë të gjerë detyrash.

Amazon po kërkon të bëjë çipat e saj Trainium dhe Inferentia të shihen si alternativa ndaj atyre të zhvilluara nga Nvidia, lideri i hershëm i tregut në hapësirën gjeneruese të inteligjencës artificiale, për modelet e trajnimit dhe drejtimit.

Si pjesë e marrëveshjes, Anthropic do t’u sigurojë klientëve që përdorin shërbimet AWS të Amazon qasje të hershme në veçori unike për “përshtatjen e modelit dhe aftësitë e rregullimit”.

Anthropic është një nga konkurrentët kryesorë të OpenAI në sektorin e ri të inteligjencës artificiale, por me rritje të shpejtë.

Vitin e kaluar, Google investoi 300 milionë dollarë në Anthropic dhe kompania ka thënë se do të trajnonte modelet e saj në çipat e Google dhe do të përdorte shërbimet e saj cloud.

Në qershor, një rival tjetër, inflection AI me bazë në Silicon Valley, mblodhi 1.3 miliardë dollarë financime të udhëhequra nga Microsoft dhe Nvidia.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore