Sport

Allegri ‘niset’ për në Arabinë Saudite


Massimiliano Allegri

E ardhmja e Al-Ittihad është parë me një drejtim të ri pas kohës së pakët të Marcelo Gallardo-s në krye të ekipit. Me largimin e tij të konfirmuar, sytë drejtohen nga Massimiliano Allegri si pasardhës i mundshëm në stolin e skuadrës së Xhedah, duke qenë se koha e tij te Juventus-i ka përfunduar.

Gallardo nuk përmbushi pritshmëritë, duke e zhytur skuadrën në performancë nën nivelin e pritur. Periudha e tij, e shënuar nga polemika dhe jo me arritje sportive, nuk ka lënë një trashëgimi pozitive.

Nisur nga kjo situatë, Allegri del si një opsion, siç raporton gazeta “Marca”. Trajneri me eksperiencë, me përvojë të madhe në klube të njohura si Milan dhe Juventus, do të sillte një perspektivë të re në ekip.

Allegri, i ndarë së fundmi nga Juventus-i pas një incidenti në finalen e Kupës së Italisë, paraqitet si një lider me përvojë dhe aftësi të dëshmuara.

Ardhja e tij mund të injektojë energji dhe stabilitet të ri në ekip, veçanërisht pasi Al-Ittihad duket të rifitojë pozicionin e tij në krye të futbollit saudit.

Ardhja e mundshme e Allegri-t ngre pyetje në lidhje me përshtatjen e tij jashtë futbollit italian, por historia e tij e suksesit dhe aftësia për të punuar me ekipe me performancë të lartë sugjeron se ai mund të jetë ndryshimi i nevojshëm për të rigjallëruar ekipin.

Me lojtarë të shquar në skuadrën e tij, si Luiz Felipe, Fabinho, Kante dhe Jota, Allegri do të kishte në dispozicion një themel të fortë për të ndërtuar një projekt të suksesshëm.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore