Shqipëria

Alibeaj nis zyrtarisht fushatën për zgjedhjet vendore


Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj ka nisur zyrtarisht fushatën e grupimit të tij për zgjedhjet vendore të vitit 2023.

Kjo, pas mosmarrëveshjeve brenda selisë blu për daljen me një “kandidat të vetëm” në votimet e radhës lokale.

Alibeaj vendosi të prezantonte kandidatin e parë, Agron Kapllanaj për bashkinë e Mallakastrës.

“Mund të jesh i ndershëm, mund të jesh i sinqertë, por duhet të kesh alternativë. Çfarë do bësh ti për qytetin, për bashkinë? Në rastin e Agron Kapllanajt kjo është e tejkaluar sepse ka pasur nga 2015-2019 për ta parë si e trajton qeverisjen ndaj njerëzve pa bërë asnjëlloj dikriminimi, as për të majtë, as për të djathtë”, u shpreh fillimisht deputeti demokrat.

Sipas tij, opozita ende nuk ka mundur t’u japë arsyen qytetarëve për të mos e blerë biletën për të ikur nga vendi.

Alibeaj kujtoi më tej se Agron Kapllanaj nuk premtoi në vitin 2015 vende pune, por tha “i barabartë gjithkush”.

Gjatë fjalës së tij, përfaqësuesi demokrat iu kundërpërgjigj edhe kreut të PD-së Sali Berisha, i cili i quajti këta të fundit “bukëshkalë”.

“Anatemohemi ne për pazar me Edi Ramën? Bukëshkalë? Pengje? Kush e votoi pro çështjen inceneratorëve dhe kush nuk e votoi? Një pjesë e ministrave sot janë në burg sepse atë çështje e ngritëm ne. Çështjen e Portit të Durrësit e ngritëm ne”, theksoi Alibeaj.

PD – e Alibeajt – me 61 kandidatë për zgjedhjet vendore

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore