Muzikë

Albumi i ri i Kanye West ende nuk është publikuar


Kanye West

Albumi i ri i Kanye West është vonuar përsëri. Pavarësisht organizimit të një feste dëgjimi për “Donda”, javën e kaluar në stadiumin Mercedes-Benz në Atlanta, reperi nuk e publikoi ​​albumin në mesnatën e së premtes, siç ishte planifikuar.

Emëruar pas vdekjes së nënës së ndjerë të West, “Donda” ishte planifikuar për në korrik të vitit 2020, para se të vonohej për një kohë të pacaktuar, megjithëse njoftoi titullin dhe ndau veprat artistike të albumit atë muaj.

Edhe pse vonesa nuk është asgjë e pazakontë për reperin, pasi edhe regjistrimi i tij më i fundit, “Jesus Is King”, humbi datat e shumta para publikimit të tij, në tetor 2019.

Një përfaqësues për Universal Music, që zotëron Def Jam Recordings, distributor për West’s G.O.O.D, konfirmoi për “Washington Post”, të hënën pasdite, se albumi është shtyrë për datën 6 gusht.

West thuhet se qëndroi i heshtur, ndërsa transmetonte “Donda”, të enjten, në Atlanta.

Ndërkaq “Associated Press” e përshkroi albumin duke shfaqur “tema ungjilli, vibe hip-hopi, vokalet e tij Auto-Tune” dhe gjithashtu vuri në dukje duetin me Jay-Z, i cili ishte mentor i West-it.

Me këtë të fundit, ai ka ndarë një marrëdhënie të trazuar profesionale. Inxhinieri i audios dhe producenti Young Guru, në status në rrjetin social Twitter, tha se Jay-Z regjistroi vargun e tij të enjten, në orën 4 pasdite, vetëm disa orë para publikimit.

Megjithëse lajmet për marrëzitë politike, hodhën në hije muzikën e tij për një kohë, me West që njoftoi kandidaturën e tij për president, kishte shumë shqetësime mbi shëndetin e tij mendor, duke çuar në shumë spekulime se si kandidimi i tij mund të ndikojë në garë.

Menjëherë pasi West deklaroi se do të kandidonte për kryetar, Kim Kardashian, e cila më vonë paraqiti kërkesë për divorc, kërkoi “dhembshuri dhe ndjeshmëri” për të.

Ndërsa pranoi se West ishte “subjekt i kritikave, sepse ai është një figurë publike (veprimet e së cilës) ndonjëherë mund të shkaktojnë mendime dhe emocione të forta”.

Kardashian e përshkroi atë si “një person të shkëlqyeshëm, por të komplikuar, që në krye të presioneve për të qenë një artist dhe një njeri i zi, duhet të merret me presionin dhe izolimin që është rritur nga çrregullimi i tij, bi-polar”.

Oferta presidenciale e West, përfundimisht, u shua dhe fjalimi i tij i koncesionit përbëhej nga një status i shkurtër në rrjetin social Twitter, që më pas është fshirë: “WELP”.

Ai nuk ka qenë aktiv në Twitter që atëherë, megjithëse u kthye në Instagram javën e kaluar, ku promovoi një reklamë të re Beats by Dre, me protagonist sprinterin amerikan Sha’Carri Richardson.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore