Shqipëria

“Alba Exotic Fruit”, GJKKO lë në burg menaxherin


Gjykata e Posaçme Kundër Krimit dhe Korrupsionit në seancën e 19 gushtit ka lënë në burg menaxherin e kompanisë së “Alba Exotic Fruit”, Barjon Gumeni.

Avokati mbrojtës kishte kërkuar naga GJKKO të shfuqizonte masën “arrest me burg” për Gumenin dhe dërgimin e çështjes hetimore në Prokurorinë e Durrësit.

Por këto kërkesë janë refuzuar nga GJKKO-ja duke lënë në fuqi këtë masë.

Më 31 korrik Apeli i GJKKO-së vendosi masën për Gumenin. Nga ana tjetër administratori i kompanisë, Eduart Dauti është shpallur në kërkim.

Policia e Shtetit brenda pak ditësh në korrik ka sekuestruar në Portin e Durrësit kontejnerët e kompanisë “Alba Exotic Fruit”, me lëndë narkotike.

Më 16 korrik Gjykata e Durrësit vendosi masën e “arrestit me burg” për Gumenin. Ky i fundit u arrestua më 13 korrik.

Ndërkohë hetime të mëtejshme do të kryhen nga Prokuroria e Posaçme (SPAK). Dosja e Prokurorisë Durrës i kaloi SPAK-ut pasi dyshohet se trafikimi i lëndëve narkotike është kryer në kuadër të një grupi të strukturuar kriminal.

Ndërkohë avokati mbrojtës i Gumenit duke kundërshtuar akuzat ka kërkuar vazhdimisht që dosja t’i kthehet Prokurorisë së Durrësit.

Më 16 korrik nga policia janë sekuestruar në Portin e Durrësit, 11 kilogram e 675 gram kokainë, e cila ndodhej në kontejnerin e kompanisë “Alba Exotic Fruit”.

Ndërsa më 23 korrik u kap një tjetër sasi kokaine në kontejnerët me fruta ekzotike të kompanisë “Alba Exotic Fruit”.

Gjatë kontrollit të imtësishëm në 10 kontejnerë, u sekuestruan 6.5 kilogramë lëndë narkotike e dyshuar kokainë.

Kjo nuk është hera e parë që këto emra, kalojnë në rrjetën e policisë dhe të drejtësisë.

Në vitin 2019, përkatësisht prej gushtit, katër kontejnerë me banane nga Ekuadori dhe me vendmbërritje përfundimtare Shqipërinë, u mbajtën të bllokuar në Durrës.

Nga DEA amerikane, kishte një indicie të qartë: “Në ato ‘hangarë’, përtej bananeve, ka 137 kilogramë kokainë”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore