Lajme

Alarm në Japoni, brenda vitit 2531 të gjithë mund ta kenë mbiemrin Sato


Qytetarët japonezë do të kenë të gjithë të njëjtin mbiemër pas 500 vjetësh, nëse çiftet e martuara nuk lejohen të përdorin mbiemra të veçantë, sugjeron një studim i ri si pjesë e një fushate për përditësimin e një kodi civil që daton nga fundi i viteve 1800.

Studimi, i udhëhequr nga Hiroshi Yoshida, një profesor i ekonomisë në Universitetin Tohoku, parashikoi se nëse Japonia vazhdon të këmbëngulë që çiftet të zgjedhin një mbiemër të vetëm, çdo japonez i vetëm do të njihet si “Sato-san” deri në vitin 2531.

Yoshida pranoi se parashikimet e tij bazoheshin në disa supozime, por tha se ideja ishte të përdoreshin numrat për të shpjeguar efektet e mundshme të sistemit aktual në shoqërinë japoneze për të tërhequr vëmendjen ndaj çështjes.

“Nëse të gjithë bëhen Sato, ne mund të na duhet të na drejtohen me emrat tanë ose me numra,” tha ai. “Unë nuk mendoj se kjo do të ishte një botë e mirë për të jetuar.”

Sato tashmë kryeson listën e mbiemrave japonezë, duke zënë 1.5% të popullsisë totale, sipas një sondazhi të marsit 2023, me Suzuki i dyti më i afërt.

Disa përdorues të mediave sociale gabimisht supozuan se studimi, i raportuar për herë të parë të hënën, por i publikuar në mars, ishte një shaka e 1 prillit, por Yoshida tha se donte që ai t’u jepte njerëzve pauzë për të menduar.

Një komb i Sato-ve “jo vetëm që do të jetë i papërshtatshëm, por gjithashtu do të minojë dinjitetin individual,” tha ai, sipas Asahi Shimbun, duke shtuar se trendi do të çonte gjithashtu në humbjen e trashëgimisë familjare dhe rajonale.

Sipas llogaritjeve të Yoshida, përqindja e japonezëve të quajtur Sato u rrit 1.0083 herë nga viti 2022 në 2023. Duke supozuar se norma mbetet konstante dhe nuk ka asnjë ndryshim në ligjin për mbiemrat, rreth gjysma e popullsisë japoneze do ta ketë atë emër në 2446, duke u rritur në 100% në 2531.

Çiftet në Japoni duhet të zgjedhin se cilin mbiemër do të ndajnë kur martohen, por në 95% të rasteve është gruaja ajo që e ndryshon.

Sidoqoftë, tabloja do të ishte ndryshe nëse qeveria e Japonisë do t’i nënshtrohej presionit në rritje për të lejuar çiftet e martuara të përdorin mbiemra të veçantë.

Studimi përmbante një skenar alternativ të ekstrapoluar nga një sondazh i vitit 2022 nga Konfederata e Sindikatave Japoneze, në të cilën 39.3% e 1 mijë punonjësve të moshës 20 deri në 59 vjeç thanë se donin të ndanin një mbiemër edhe nëse kishin mundësinë të përdornin të veçantë.

Në ato rrethana, Yoshida, studimi i të cilit ishte porositur nga Think Name Project dhe organizata të tjera që duan të legalizojnë mundësinë për të zgjedhur mbiemrin tuaj, parashikoi që deri në vitin 2531, vetëm 7.96% e popullsisë japoneze do të quhej Sato, Mainichi Shimbun. raportuar.

Grupet që bëjnë thirrje për një ndryshim në ligjin për mbiemrat e martuar shpresojnë se fushata e tyre do të marrë një nxitje nga perspektiva që Suzukis, Watanabes dhe, në të vërtetë, njerëzit e quajtur Yoshida – mbiemri i 11-të më i zakonshëm – mund të zhduken një ditë.

Ndërsa qeveria ka lejuar që emrat e vajzave të shfaqen së bashku me emrat e martuar në pasaporta, leje drejtimi dhe certifikata qëndrimi, Japonia mbetet i vetmi vend në botë që kërkon që bashkëshortët të përdorin të njëjtin emër.

Anëtarët konservatorë të Partisë Liberale Demokratike (LDP) në pushtet thonë se ndryshimi i ligjit do të “minonte” unitetin e familjes dhe do të shkaktonte konfuzion tek fëmijët.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore