Lajme

Alarm ‘i rëndë’ i shëndetit publik lëshohet në Kore të Jugut për herë të parë


Koreja e Jugut ka ngritur alarmin e shëndetit publik në “të rëndë” për herë të parë.

Kjo pasi mijëra mjekë dolën në grevë për të protestuar kundër planeve të rekrutimit të qeverisë, në një mosmarrëveshje që nuk tregon asnjë shenjë zgjidhjeje.

Largimi i 8 mijë e 400 mjekëve kishte filluar të ndikojë në shërbimet mjekësore, me spitalet kryesore të përgjithshme të detyruara të anulojnë deri në 50% të operacioneve dhe të largojnë pacientët që kërkojnë kujdes urgjent.

Raportimet e mediave kanë thënë se spitalet më të mëdha të vendit ishin në alarm të kuq, pasi mjekët paralajmëruan se do të vazhdonin aksionin e tyre të grevës.

Mjekët po protestojnë ndaj planeve për të rritur numrin e mjekëve praktikantë në mënyrë që të rritet numri i mjekëve në sektorët thelbësorë të kujdesit shëndetësor si pediatria, obstetrika dhe kujdesi urgjent.

Grevistët, të cilët përfaqësojnë pothuajse dy të tretat e banorëve dhe praktikantëve të vendit, këmbëngulin se po bëjnë fushatë për paga më të larta dhe ulje të ngarkesës së tyre të punës, dhe jo kundër planit të planifikuar të rekrutimit.

Por ata gjithashtu kanë shprehur kundërshtime ndaj planeve të punësimit, duke pretenduar se tashmë ka mjaft mjekë dhe se rekrutimi shtesë do të rrezikonte standardin e kujdesit mjekësor.

Në përgjigje, qeveria ka thënë se do të nevojiten më shumë mjekë për të përballuar sfidat e ardhshme të kujdesit shëndetësor të paraqitura nga shoqëria e Koresë së Jugut që po plaket me shpejtësi.

Qeveria ka parashikuar që më shumë se një e pesta e popullsisë prej 51 milionë banorësh të vendit do të jetë mbi 64 vjeç deri në vitin 2025.

Koreano-jugorët në pritje të kujdesit mjekësor shprehën shqetësim lidhur me mosmarrëveshjen, në të cilën të dyja palët deri më tani kanë refuzuar të bëjnë kompromis.

“Nëse qeveria kujdeset vërtet për njerëzit e saj, shpresoj që ata të bëjnë një hap prapa tani, dhe mjekët gjithashtu të bëjnë një hap prapa, në mënyrë që pacientët të mos lëndohen”, ka thënë një punonjës zyre 34-vjeçar.

Pacienti ka thënë se ai ishte larguar nga tre spitale përpara se të merrte përfundimisht trajtimin në një qendër mjekësore publike në Seul.

Mjekët u larguan nga puna të martën, duke kundërshtuar urdhrat e qeverisë për t’u rikthyer në punë ose do të përballen me dënimin dhe arrestimin.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore