Lajme

Alarm evakuimi pas shpërthimit të vullkanit në Japoninë jugore


Dhjetra njerëzve u kërkohet të evakuojnë shtëpitë e tyre pas një shpërthimi të zjarrtë vullkanik në Japoninë jugore.

Kjo, pasi agjencia kombëtare e motit lëshoi ​​alarmin e saj të nivelit të lartë për malin.

Lajmi u bë i ditur nga transmetuesi publik “NHK”.

Pamjet televizive treguan lavë dhe shtëllunga të errëta të hirit që shpërthyen nga Sakurajima në Kagoshima, pak pas orës lokale 20:00.

Vullkani shpesh nxjerr tym dhe hi, dhe është një atraksion i madh turistik.

Shpërthimi nxiti shkrumb të mëdhenj rreth 2.5 kilometra nga krateri, thotë Agjencia Meteorologjike e Japonisë në një deklaratë.

Agjencia e ngriti alarmin e saj për Sakurajima në nivelin e pestë, niveli më i lartë, i cili kërkon evakuime.

Para shpërthimit, ai ishte në nivelin e tretë, i cili ndalon hyrjen në mal.

“Zonat e banuara të qytetit Arimura dhe qytetit Furusato brenda tre kilometrave nga krateri i majës … të Sakurajima duhet të jenë në gatishmëri të lartë”, vëren JMA-ja.

Sipas Kagoshima City, ka 77 banorë në dy qytete.

Nuk ka raportime të menjëhershme për dëme, sipas transmetuesit publik “NHK”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore