Lajme

Alain Delon: Policia sekuestron 72 armë nga shtëpia e yllit francez të filmit


Policia franceze ka sekuestruar 72 armë zjarri dhe më shumë se 3 mijë fishekë nga shtëpia e legjendës së ekranit të madh, Alain Delon.

Një poligon qitjeje u gjet gjithashtu në shtëpinë e aktorit në Douchy-Montcorbon, rreth 135 kilometra në jug të Parisit.

Prokurorët thanë se Delon nuk kishte një leje që të zotëronte një armë.

Aktori, 88 vjeç, ishte një yll i epokës së artë të kinemasë franceze, i njohur për personalitetin e tij të ashpër në ekran në hite si The Samurai dhe Borsalino.

Kontrolli të martën u urdhërua pasi një zyrtar i caktuar nga gjykata, i dërguar në shtëpinë e Delon, vuri re një armë dhe lajmëroi gjykatësin.

Ylli ka qenë në gjendje të keqe shëndetësore vitet e fundit, pasi pësoi një goditje në vitin 2019 dhe vuante nga një gjendje tjetër e rëndë, e paidentifikuar nga mediat franceze.

Prishja e familjes së tij është bërë kryefjalë edhe në Francë.

Tre fëmijët e tij kanë hedhur para mediave pakënaqësitë e tyre të ndërsjella në një sërë ofendimesh, akuzash, padish dhe regjistrimesh sekrete.

Shkëmbimet e fundit ligjore ishin rreth trajtimit mjekësor të Delon dhe muajin e kaluar një mjek i sanksionuar nga gjykata e ekzaminoi atë, por përfundimet e tij u kundërshtuan menjëherë nga fëmijët.

Shqetësimet u ngritën për herë të parë për të vitin e kaluar kur fëmijët e tij ngritën një ankesë kundër ish-asistentit të tij, Hiromi Rollin.

Ata pretendojnë se asistentja japoneze e prodhimit të filmit është angazhuar në “ngacmim moral” të babait të tyre. Avokati i saj i mohoi të gjitha akuzat në atë kohë.

Dalja e fundit e madhe publike e Delon ishte marrja e një Palme të Artë nderi në Festivalin e Filmit në Cannes në 2019.

Në shtator 2019, ai mori pjesë në funeralin e mikut dhe yllit tjetër të ekranit, Jean-Paul Belmondo, në Paris.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore