Sport

Al Nassr e kërkon Benzema-n, por francezi ri-nënshkruan me Los Blancos


Karim Benzema ka rënë dakord për një kontratë të re me Real Madrid-in pavarësisht një shtytje nga klubi i Arabisë Saudite Al Nassr, siç është raportuar nga Foot Mercato.

Al Nassr tashmë ka nënshkruar me Cristiano Ronaldo-n dhe duket se po kërkon të bëjë lëvizje më ambicioze në tregun e transferimeve, pasi kohët e fundit është lidhur me oferta për qendërmbrojtësin e Paris Saint-Germain, Sergio Ramos, mesfushorin e Barcelonës, Sergio Busquets dhe shokun e skuadrës së Benzema në Real Madrid, Luka Modric.

Megjithatë, duket se çdo përpjekje për të nënshkruar me Benzema do të jetë e kotë. Fituesi i Topit të Artë të vitit 2022 është bërë shumë i lidhur me Real Madridin që kur fillimisht iu bashkua atyre nga Olympique Lyonnais në vitin 2009, dhe ai thuhet se synon t’i japë fund karrierës me klubin mbretëror.

Me këtë në mendje, 35-vjeçari është vendosur të zgjasë kontratën e tij për një vit shtesë për ta mbajtur atë në Santiago Bernabeu deri në verën e vitit 2024. Foot Mercato raporton se kushtet tashmë janë rënë dakord dhe se do të zyrtarizohet shumë shpejt.

Benzema ka luajtur 15 herë për Real Madrid-in këtë sezon, pavarësisht dëmtimeve – veçanërisht duke u tërhequr nga skuadra e Francës për Kupën e Botës – duke shënuar 10 gola dhe duke shtuar një asistim.

Benzema shënoi të dielën në atë që doli të ishte poshtërim për Real Madridin në Superkupën spanjolle nga Barcelona dhe sensacioni 18-vjeçar Gavi, i cili shënoi një gol dhe dy asistime në El Clasico.

 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore